Szukaj

Jak ropoznać, że mamy kłopoty z niedoczynnością tarczycy?

Podziel się
Komentarze4

Objawy niedoczynności tarczycy są bardzo zróżnicowane i łatwo uznać je za symptomy innych chorób. Więc jak rozpoznać czy nasza tarczyca pracuje prawidłowo? Sprawdź, jak w gąszczu niepozornych dolegliwości wyłonić te, które alarmują o niedoczynności tarczycy.

Jak ropoznać, że mamy kłopoty z niedoczynnością tarczycy?

Tarczyca od zaplecza

Tarczyca to nieparzysty gruczoł umiejscowiony u człowieka w dolnej części szyi. Składa się z dwóch, czasami trzech płatów (trzeci płat, piramidowy, występuje w zaniku – jest pozostałością przewodu tarczowo-językowego, z którego rozwinął się ten gruczoł). Wpływa ona na metabolizm i reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową.

Waży zwykle od 30 do 60 g, ale jej wielkość jest zależna u kobiet od ciąży i cyklu miesiączkowego. Niedoczynność tarczycy to niedobór hormonów, które produkuje. Z powodu ich niedoboru we krwi krąży ich mniej i mniej dociera do tkanek, w konsekwencji zwalniają czynności wszystkich ustrojowych mechanizmów, czyli zwalnia proces metaboliczny. Wywołana jest zwykle obniżoną produkcją hormonów przez gruczoł tarczowy.

Objawy niedoczynności tarczycy, czyli paluszek i główka

Tarczyca, wbrew pozorom, reguluje dużo czynności w naszym organizmie, dlatego objawy jej zaburzonego działania są „rozsiane” po całym ciele – w konsekwencji wyjątkowo trudne do zdiagnozowania i często bagatelizowane jako codzienne niedogodności.

Kiedy gruczoł tarczycowy przestaje produkować hormony, wszystkie procesy w ciele niebezpiecznie zwalniają. Następuje przede wszystkim osłabienie i senność. Metabolizm zwalnia, więc masa ciała wzrasta, mimo braku łaknienia, pojawiają się również zaparcia. Skóra staje się nadwrażliwa na zimno, łuszczy się i jest przesuszona. Jest również przewrażliwiona – naczynka krwionośne stają się mniej elastyczne i siniaki łatwo się tworzą.


Niedoczynność tarczycy wpływa również na paznokcie, które grubieją i rosną powoli. Zgubne skutki nie oszczędzają też włosów, które łamią się, siwieją i nadmiernie wypadają.

W cięższych przypadkach występuje również obrzęk gardła, m.in. ze względu na powiększającą się tarczycę. Przez to może dojść do obrzęku ucha środkowego i zmiany głosu, co jest konsekwencją przedłużającej się chrypki. Może również dojść do zaburzeń słuchu.

Niedoczynność tarczycy ma również neurologiczne i psychiczne objawy. Mogą wystąpić zaburzenia pamięci, zdezorientowanie, apatia czy depresyjny nastrój. Charakterystycznym objawem u dorosłych jest obrzęk twarzy i rąk. Tkanka wypełnia się czymś w rodzaju śluzu, przez co niedoczynność tarczycy jest zwana również obrzękiem śluzowatym.


U dzieci zamiast obrzęku śluzowatego występuje matołectwo, czyli kretynizm tarczycowy. Charakteryzuje się on zahamowaniem rozwoju fizycznego, psychicznego i płciowego oraz zaburzeniami przemiany materii. Występuje, kiedy matka w ciąży nie leczy się na niedoczynność tarczycy.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Istnieją dwa rodzaje niedoczynności tarczycy. Przyczynami pierwotnej niedoczynności tarczycy są autoimmunologiczne przewlekłe zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto), leczenie radiomodem oraz chirurgiczne usunięcie tego gruczołu. Przyczynami wtórnej niedoczynności są choroby przysadki, np. guzy lub urazy. Istnieje także prawdopodobieństwo, że przysadka nie „dostarczy” tarczycy hormonu będącego impulsem stymulującego jej działanie, tzw. hormonu tropowego.

Istnieje także możliwość urodzenia się bez tarczycy. Popularną przyczyną schorzeń tarczycy jest brak jodu. Jego niedobór powoduje tzw. wole. W krajach wysoko rozwiniętych nie stanowi to już problemu, natomiast wciąż jest głównym czynnikiem chorób tego gruczołu w krajach słabo rozwiniętych.

Leczenie

Leczenie niedoczynności tarczycy polega przede wszystkim na podawaniu hormonów, które gruczoł przestał produkować. Leki są w formie doustnych tabletek, których dawkowania trzeba bardzo przestrzegać. Im bardziej pacjent jest posunięty w wieku, tym bardziej trzeba uważać na dawkę hormonów, jakie mu się podaje, ponieważ starszy, delikatniejszy organizm reaguje bardziej wrażliwie.

Chorzy i leczący się powinni przede wszystkim kontrolować poziom hormonów w organizmie i regularnie przyjmować leki. Ich dieta powinna być bogata w błonnik, ponieważ ten ułatwia trawienie i wspomaga osłabiony przy tej chorobie metabolizm.

Z czym do lekarza?

Nie należy lekceważyć objawów niedoczynności tarczycy, ponieważ oprócz podanych wcześniej dolegliwości, mogą one skutkować rozwojem miażdżycy albo nawet śpiączką. Warto przedstawić lekarzowi swoje podejrzenia, by upewnić się, że z naszą tarczycą jest wszystko w porządku.

Komentarze do: Jak ropoznać, że mamy kłopoty z niedoczynnością tarczycy? (4)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 09-07-2021 06:07

swinska tarczyca hormon covid koronavirus SARS sprzedam leki

1

"T3 to hormon tarczycy, który zmniejsza stan zapalny i może zapobiec niewydolności płuc. Dwóch pacjentów z COVID-19 ze stanu Minnesota w USA otrzymało go przez rurkę do oddychania i w zaskakująco szybki sposób wyzdr... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 29-12-2017 02:58

świńska tarczyca suplement diety Thyroid TR Thiroyd NDT tajska dieta hashimoto niedoczynnosc tarczycy

3

świńska tarczyca suplement diety Thyroid TR Thiroyd NDT tajski Mam sprowadzany z Tajlandii suplement diety Thiroyd 1000 tabletek po 60 mg. Sprzedaję po 120zł + 20 zł przesyłka pobraniowa. Również mam suplement Thy... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze