Szukaj

Próchnica: obiecujące badania nad komórkami macierzystymi

Podziel się
Komentarze0

Badania nad komórkami macierzystymi raz po raz przynoszą nadzieję w kolejnych dziedzinach medycyny. Tym razem chodzi o zdrowie jamy ustnej. Francuscy naukowcy sugerują, że bóle powiązane z psuciem zębów w próchnicy wkrótce będą tylko wspomnieniem. Zespół badaczy przedstawił swoje prace w magazynie Tissue Engineering.Udowodniono, że komórki macierzyste implantowane do zepsutego zęba szczura, zaczęły się szybko przekształcać w miazgę zęba.

Prof. Catherine Chaussain z Universite Paris-Descartes, kierująca tym badaniem, mówi: - Zamiast wyciągać całą miazgę zęba aż do korzenia, próbujemy go zregenerować.

Zęby są ważne, ponieważ są one czynnikiem zdrowia ogólnego. Kiedy ząb jest martwy, staje się słaby i podatny na infekcję. Terapia komórkami macierzystymi przynosi pacjentom realną korzyść, ponieważ pozwala na odbudowanie chorych zębów.


Pomysł na opracowanie tego typu metody leczenia próchnicy zrodził się u francuskich badaczy w 2000, po publikacji badania amerykańskiego, które udowadniało, że w miazdze zęba znajdują się komórki macierzyste.

Komórki te są w stanie utworzyć nie tylko miazgę, ale także zębinę, czyli twardą część zęba, znajdującą się pod szkliwem.

Eksperyment francuskich naukowców był dość prosty: pobrano komórki macierzyste z miazgi zdrowego zęba, namnożono i wprowadzono do zębów zepsutych.

Prof. Anne Poliard z Universite Paris-Descartes, opisuje: - Problemem jest to, że te komórki mogą się wymknąć spod kontroli i znaleźć w innej części ciała, gdzie zaszkodzą innym narządom.

W przeprowadzonym doświadczeniu udało się uniknąć tego zagrożenia. Naukowcy planują teraz kontynuować badania nad innymi zwierzętami, ale mają nadzieję, że już za 10 lat tego typu terapia trafi do gabinetów dentystycznych.

Komentarze do: Próchnica: obiecujące badania nad komórkami macierzystymi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz