Szukaj

Porady dla seniora, jak dbać o higienię jamy ustnej?

Podziel się
Komentarze0

Wiele osób starszych lekceważy lub zapomina o odpowiednim zadbaniu o higienę jamy ustnej. Tymczasem, każdy powinien odwiedzać dentystę co najmniej raz w roku! Współcześnie istnieje bardzo wiele preparatów i środków, które pomagają w pielęgnacji zębów i jamy ustnej. Może warto po nie sięgnąć, kiedy będziemy zastanawiać się od czego rozpocząć zmiany?

Porady dla seniora, jak dbać o higienię jamy ustnej?

Potrzebne zęby

Zęby nie wydają się być ważne w organizmie ludzkim, tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Mają one ogromne znaczenie dla zdrowia. Dzięki nim możemy spokojnie spożywać różnego rodzaju produkty, nie musimy się nad tym zastanawiać. Pamiętajmy, aby w miarę możliwości czyścić zęby po każdym posiłku, czyli przynajmniej cztery razy dziennie.

Jeśli nie posiadamy już własnego uzębienia, tylko protezę, to ją także należy czyścić codziennie za pomocą szerokiej i miękkiej szczoteczki. Codziennie wyjmujmy protezę na 15 do 30 minut.

Jeżeli posiadamy dobrze dopasowaną sztuczną szczękę, możemy w niej spokojnie spać. Gdy coś nam przeszkadza, wyjmijmy ją, ponieważ może to sprawiać trudności w oddychaniu. W przypadku wizyty u dentysty, warto zabrać ze sobą protezy zębowe, żeby lekarz wiedział w jakim stanie jest nasze uzębienie.

Sztuczne zęby


Jeżeli musimy kupić protezy, nie zniechęcajmy się! Dajmy sobie czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Takie rozwiązanie sytuacji służy przede wszystkim naszej pomocy, nie zapominajmy o tym. Rozpocznijmy od jedzenia produktów półpłynnych i stopniowo zastępujmy je produktami stałymi. Początkowo możemy kroić potrawy na mniejsze kawałki – tak, aby ułatwić ich spożywanie. Im wolniej będziesz jadł, tym szybciej oswoisz się z protezami.


Pamiętaj o czyszczeniu protez rano i wieczorem, to zapewni im świeżość i przyjemny zapach. Uchroni je także przed pojawieniem się kamienia nazębnego, którego trudno jest się pozbyć. Jeśli nie możemy spać z protezą, należy włożyć ją do szklanki wypełnionej wodą z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny.


Jak dbać o zęby?

Najlepsze szczoteczki do zębów dla osób starszych są niewielkie, z długim i miękkim włosiem. Unikajmy używania szczoteczek elektrycznych, dzięki temu unikniemy niebezpieczeństwa skaleczenia dziąseł. Dobrej jakości pastę do zębów należy kupować wyłącznie w aptekach. Warto pytać o rady rzetelnej ekspedientki.

Zęby szczotkujmy od góry do dołu, unikajmy szczotkowania od lewej do prawej. Możemy zastosować masaż – przesuńmy językiem wzdłuż dziąseł, przez co substancje zwarte w ślinie rozłożą węglowodany przyczyniające się do zepsucia zębów.

Jama ustna

Do pielęgnacji jamy ustnej czasem potrzebne są specjalistyczne przyrządy lub szczoteczki do zębów o odpowiednio przystosowanym uchwycie. Pamiętajmy o czyszczeniu również części języka i kącikach ust. Róbmy to w taki sposób, aby nie wywołać odruchu wymiotnego. Potem wypłuczmy usta ciepłą wodą i płynem do płukania ust.

Taki płyn możemy przygotować sami z wody i kilku kropel soku cytrynowego. Tak sporządzona substancja zabija wszelkie bakterie w jamie ustnej. Gdy się starzejemy, jesteśmy bardziej narażeni na pojawienie się nowotworów, około 5% z nich może występować w jamie ustnej.

O czym należy pamiętać?

Każda osoba starsza powinna być świadoma zmian, dokonujących się w uzębieniu i w jamie ustnej. Pamiętajmy o tym, że:
  • wraz z wiekiem wzrasta ryzyko ubytków tkanki zęba oraz pojawienia się próchnicy korzeni zębów,
  • możemy zmierzyć się z nadwrażliwością zębów,
  • powszechną dolegliwością jest suchość jamy ustnej,
  • stan jamy ustnej jest zależny od chorób, które przechodzimy;
  • choroba dziąseł jest tak samo niebezpieczna w każdym wieku.

Autor:

Julia Płaneta

Komentarze do: Porady dla seniora, jak dbać o higienię jamy ustnej?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz