Szukaj

Ponad połowa Polaków żyje w stresie

Podziel się
Komentarze0

W Polsce niemal 55% osób uważa swoje życie za stresujące[1], a 35% z nich wymienia stres jako jeden z czynników chorób układu krążenia, który dotyczy ich osobiście - wynika z raportu społecznego opracowanego na zlecenie Instytutu Flory. Jednocześnie odsetek osób, które przeżywają stres osobiście, wzrasta wraz z poziomem ich wykształcenia.



Te liczby świadczą o tym, jak poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia jest stres - komentuje prof. Marek Naruszewicz, ekspert Instytut Flory, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Miażdżycą. Jeśli połowa Polaków prowadzi stresujący tryb życia, także połowa narażona jest na występowanie chorób układu krążenia. Sytuacji stresowych nie da się uniknąć, ale należy starać się to napięcie rozładować - dodaje.

Czy jesteś zestresowany?

Stres jest reakcją organizmu na zagrożenie. Najczęstsze objawy to:
  • drżenie mięśni rąk i nóg

  • kołatanie serca

  • suchość w ustach

  • potliwość dłoni

  • biegunka

  • bóle głowy

  • zaciskanie pięści i zębów

  • sztywnienie karku

Osoby, które są narażone na stres najczęściej źle sypiają, a rano wstają ze sztywnymi mięśniami i bólem głowy. Są także napięte i rozdrażnione w kontaktach z otoczeniem.

Po powrocie z urlopu prawdopodobnie zastaniesz w pracy natłok nie załatwionych spraw, nie podpisanych na czas dokumentów i faktur. Jak przez to przebrnąć i zminimalizować powakacyjny szok? Przede wszystkim już w ostatnich dniach urlopu postaraj się przyzwyczaić do myśli, że niedługo wracasz do pracy. Tak jak do morza wchodzisz powoli - aby uniknąć szoku termicznego - tak stopniowo oswajaj się z myślą, że wakacje dobiegają końca i trzeba wrócić do obowiązków służbowych.


Jeśli jednak nie uda ci się uniknąć stresu, spróbuj sobie z nim poradzić. Jak podkreślają eksperci Instytutu Flory, jednym ze skuteczniejszych sposobów na rozładowanie napięcia jest wysiłek fizyczny. Dlatego, jeśli czujemy się zestresowani, powinniśmy wykupić karnet na basen, rozpocząć jazdę na rowerze, czy też zapisać na kurs kick boxingu. Te i wiele innych aktywności fizycznych pomogą nam nie tylko skutecznie rozładować stres, ale i zachować dobrą kondycję fizyczną oraz psychiczną, a co najważniejsze, zapobiec chorobom układu krążenia.


Instytut Flory tworzą eksperci: lekarze kardiolodzy, specjaliści do spraw żywienia i komunikacji prozdrowotnej. Fachowo doradzają, jak kompleksowo dbać o serce i przybliżają społeczeństwu tematykę chorób układu sercowo-naczyniowego oraz ich profilaktyki. Instytut Flory stawia sobie za cel przekonanie społeczeństwa, że dokonanie nawet niewielkich zmian w stylu życia daje niewspółmiernie duże korzyści zdrowotne.

Zgodnie ze swoją misją Instytut Flory - poprzez działania informacyjne i edukacyjne - dąży do wprowadzenia konkretnych zmian w postawach prozdrowotnych Polaków.

Więcej informacji: www.flora.pl

Dodatkowych informacji udzielają:

On Board Public Relations:

Aleksandra Boćwińska, abocwinska@onboard.pl, 0 602 308 854

Anna Sarnacka, asarnacka@onboard.pl, 0 602 275 567


[1] Raport społeczny „Polacy a czynniki ryzyka chorób układu krążenia"(2008), obejmujący najnowsze dane dotyczące świadomości Polaków na temat czynników ryzyka chorób układu krążenia, opracowany na podstawie wyników badania opinii publicznej przeprowadzonego przez TNS OBOP (na zlecenie Instytutu Flory), Wieloośrodkowego ogólnopolskiego badania stanu zdrowia ludności WOBASZ i informacji zaczerpniętych
z Głównego Urzędu Statystycznego
.

Komentarze do: Ponad połowa Polaków żyje w stresie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz