Szukaj

Polakom marzą się zęby w odcieniu "WC biel"

Podziel się
Komentarze0

Wybielanie zębów to dziś najpopularniejszy z zabiegów wykonywany w gabinecie. Uśmiechy wybielamy metodami ekspresowymi BEYOND, nakładkowymi i specjalnymi pastami oraz paskami do użytku domowego. A wszystko po to, żeby mieć zęby w najaśniejszym odcieniu bieli, czyli 0, nazywanym żartobliwie odcieniem „WC biel”.

Polakom marzą się zęby w odcieniu &quotWC biel"

Niestety najczęściej wybielanie nie jest w stanie aż tak rozjaśnić zębów. Dentyści na to mają jednak inne sposoby. – Wybielanie zębów nie zmienia koloru kości, usuwa jedynie przebarwienia, plamy i osad na powierzchni zęba. Jeśli mamy więc zęby w odcieniu błękitnym, szarym lub żółtym rozjaśnimy je jedynie o kilka tonów. Całkowicie kolor zębów możemy zmienić natomiast licówkami, przy okazji poprawiając także ich kształt – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii LUXDENTICA w Krakowie.

Nie wybielaj na siłę

Polaków, podobnie jak Amerykanów dopadła obsesja białego uśmiechu. Coraz częściej zaglądamy do gabinetów stomatologicznych i korzystamy ze specjalnych zabiegów wybielających. Najpopularniejszą metodą jest dziś BEYOND. Zabieg trwa zaledwie 30 minut i jest w stanie rozjaśnić zęby nawet o 5-14 stopni w skali VITA. Usuwa przy okazji przebarwienia powstałe od picia kawy, słodkich napojów, papierosów i innych potraw mających właściwości koloryzujące. Ale sama zmiana koloru lub rozjaśnienie o kilka stopni nam już nie wystarcza. Coraz częściej, bowiem w parze z wybielaniem w gabinecie stosujemy wybielanie domowe, nierzadko ukrywając ten fakt przed dentystą. Efekt? Do gabinetów coraz częściej trafiają pacjenci z nadwrażliwością spowodowaną popularnymi preparatami i pastami.

- Biel przestała być wystarczająco biała. Chcemy mieć zęby śnieżno białe, wręcz nienaturalnie białe. Niestety dostępnymi preparatami jest ciężko osiągnąć taki efekt. Wszystko zależy od koloru naszej kości. Jeśli jest biała, usunięcie przebarwień może dać efekt śnieżnobiałego uśmiechu. W przeciwnym wypadku nadużywając produktów wybielających możemy skończyć ze znacznie poważniejszym problemem niż żółte zęby – mówi lek. stom. Dariusz Wilisowski z Centrum Stomatologii LUXDENTICA.

Dentyści zalecają, więc rozwagę w wybielaniu.  Przede wszystkim nie należy łączyć terapii. – Zęby nie staną się bielsze, jeśli zdecydujemy się na wybielanie ekspresowe, w domu dołożymy sobie wybielania nakładkowego, a wieczorem umyjemy zęby pastą wybielającą. Najlepiej jest wybrać jedno z rozwiązań, wtedy możemy liczyć na najlepszy efekt, bez szkody dla zdrowia zębów i swojego portfela – mówi dr Wilisowski.


Wybielanie w 30 minut, domowe a może licówki?

Osobom, które chcą uzyskać szybko efekt wybielenia zębów dentyści zalecają dziś metody ekspresowe np. BEYOND. W metodzie tej specjalny żel nałożony na zęby aktywowany jest przy pomocy tzw. zimnego światła. Sam zabieg trwa ok. 30-45 minut. Efekt wybielania utrzymuje się nawet rok, a podtrzymuje się go specjalnymi pastami.  Wybielanie nakładkowe jest z kolei terapią długofalową. Stosuje się w niej żel oraz specjalną, elastyczna szynę nakładaną na zęby na noc. Efektem takiego wybielania można cieszyć się nawet kilka lat, pod warunkiem, że utrzymuje się dietę, w której nie dominują barwiące potrawy i napoje.

- Wybielanie najlepiej konsultować z lekarzem, jest on w stanie dobrać nam odpowiednią metodę, tak abyśmy nie skończyli z nadwrażliwością zębów, chorobą dziąseł, zapaleniem korzeni lub zniszczeniem szkliwa. Nie nadużywajmy też past wybielających. Najczęściej zamiast wybielać posiadają one substancje ścierające niszczące szkliwo i podrażniające dziąsła – mówi dr Wilisowski.


Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować całkowicie z preparatów i zabiegów. - Wybielanie zębów jest bezpieczne, pod warunkiem, że robimy to pod ścisłą kontrolą lekarza, który zanim nam dobierze metodę, zbada stan jamy ustnej i zaleczy ubytki. Nie róbmy także nic na własną rękę, zwłaszcza jeśli mamy próchnicę – mówi dr Wilisowski. I dodaje: - Konieczne jest także odstawienie preparatów, kiedy pojawi się nadwrażliwości. Nie nadużywajmy także ekspresowego wybielania. Wybielanie z pomocą lampy BEYOND możemy stosować maksymalnie 1 do roku. Efekt i tak utrzymuje się 2 lata, a kolejna dawka i tak nic nie zmieni. Stosując się do zaleceń lekarza nie tyko unikniemy szafki pełnej past i pasków, ale także nie narazimy się na problemy zdrowotne – wyjaśnia dentysta.

A co jeśli wciąż nam jest mało i chcemy mieć żeby w odcieniu „0”. W tym przypadku jednak wybielanie może nas zawieść. Rozwiązaniem są porcelanowe licówki, czyli cienkie, ceramiczne łuski nakładane na powierzchnię oszlifowanego zęba. Są one w stanie nie tylko zmienić kolor, na dowolnie wybrany, ale także nadać zębom zupełnie nowy kształt, zmienić linię uśmiechu, a nawet przedłużyć zęby.  – Na odcień zębów może mieć wpływ zarówno kolor kości, jak również inne czynniki np. terapia antybiotykowa, a także schorzenia takie jak fluoroza.  W tych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest założenie licówek, nie zaleca się wybielania – mówi Wilisowski.


*****
NZOZ Centrum Stomatologii Luxdentica to jedna z najnowocześniejszych klinik stomatologicznych w Krakowie. Bogate praktyczne doświadczenie i szeroka, ciągle pogłębiana wiedza pracujących w klinice specjalistów sprawia, że  Luxdentica to synonim kompleksowego bezbolesnego i przyjaznego leczenia zębów. Dzięki korzystaniu z zaawansowanego sprzętu medyczno-diagnostycznego i najnowszych technologii, klinika świadczy usługi stomatologiczne na najwyższym poziomie. Specjaliści Luxdentica zajmują się m.in. leczeniem implantologicznym, chirurgią stomatologiczną, protetyką, stomatologią estetyczną oraz ortodoncją. Pacjenci gabinetu znieczulani są bezboleśnie, przy użyciu nowoczesnych systemów komputerowych The Wand. Luxdentica specjalizuje się także w leczeniu dzieci. Z myślą o nich organizuje regularne, bezpłatne wizyty adaptacyjne dla najmłodszych i ich rodziców. www.luxdentica.pl www.facebook.com/luxdentica

Komentarze do: Polakom marzą się zęby w odcieniu "WC biel"

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz