Szukaj

Polacy kupują coraz więcej leków na alergie

Podziel się
Komentarze0

201 mln złotych – tyle wydaliśmy w 2002 roku na leki antyalergiczne. Analitycy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony zdrowia prognozują, że wartość ta wzrośnie w 2013 r. do blisko 218 mln złotych.


Dlaczego kupujemy coraz więcej antyalergenów?

Alergie stały się chorobą cywilizacyjną. Cierpi na nie obecnie 30% społeczeństwa. W ciągu 10 lat wartość rynku leków przeciwdziałających alergiom wzrosła o blisko 6%. Rocznie Polacy kupują ponad 14,5 mln opakowań a w przyszłym roku najprawdopodobniej liczba ta wzrośnie o kolejny milion.

Rynek sprzedaży antyalergenów zachowuje się jednak kompletnie inaczej niż można by przypuszczać. Mimo iż ilość sprzedanych opakowań leków antyalergicznych w ciągu ostatnich 10 lat wzrosła o 1,5 mln, ceny leków obniżyły się średnio o złotówkę na opakowaniu.


Średnio lek antyalergiczny kosztuje w Polsce obecnie 14,53 zł. Ta dość niezwykła w warunkach popytu i podaży sytuacja   spowodowana jest wycofaniem z aptek droższych antyalergenów i zastępowaniem ich tańszymi.

Jeśli tendencja spadku cen na rynku leków alergicznych będzie trwać nadal, kolejne lata mogą oznaczać kolejne rekordy sprzedaży.

Więcej na ten temat w artykule Łukasza Stopy „Sezon na alergie” w Magazynie OSOZ.

Komentarze do: Polacy kupują coraz więcej leków na alergie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz