Szukaj

Po przeszczepie wzrasta ryzyko nowotworów

Podziel się
Komentarze0

Wiadomo, że leki immunosupresyjne podawane pacjentom przechodzącym przeszczep narządu czy tkanki znacznie osłabiają odporność pacjenta, zwiększając jego podatność na infekcje i różne nowotwory. Z dotychczasowych badań wynikało, że u pacjentów poddawanych immunosupresji rośnie ryzyko raka skóry (ale nie czerniaka), chłoniaka nieziarniczego oraz mięsaka Kaposiego. Brak jednak wiarygodnych danych na temat ryzyka innych nowotworów.Najnowsze badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney. Sprawdzili oni częstość występowania nowotworów w grupie 28 tys. 855 pacjentów, którzy przeszli przeszczep nerki.

Okazało się, że po przeszczepie nerki ryzyko różnych nowotworów złośliwych dotyczących 25 miejsc (tkanek i narządów) w organizmie znacznie rosło. Dla nowotworów z 18 lokalizacji ryzyko to było ponad trzykrotnie większe. Przed przeszczepem pacjenci z poważną chorobą nerek byli tylko nieco bardziej ponad przeciętną narażeni na ryzyko raka.


"Z naszych badań wynika, że immunosupresja stosowana u pacjentów poddawanych przeszczepom znacznie podnosi ryzyko nowotworów złośliwych różnych częściach ciała" - komentują autorzy pracy. Jak zaznaczają, o wielu z nich wiadomo, że mają potwierdzoną lub domniemaną przyczynę wirusową.

Komentarze do: Po przeszczepie wzrasta ryzyko nowotworów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz