Szukaj

Plaster nikotynowy może poprawiać pamięć, stwierdza badanie

Podziel się
Komentarze0

Nikotyna może pomóc mózgom seniorów cierpiących z powodu lekkiej utraty pamięci, pokazuje nowe badanie. Badacze stwierdzili bowiem, że seniorzy cierpiący z powodu łagodnego spadku poznawczego (MCI, mild cognitive impairment), mogą poprawić swoją pamięć dzięki plastorm nikotynowym, według badania opublikowanego ostatnio w naukowym Neurology.Plastry również mogą doprowadzić do poprawy uwagi oraz umysłowego przetwarzania. Ale efekty te nie były tak silne jak wpływ na pamięć, stwierdza jeden ze współautorów badania, doktor Paul Newhouse, profesor psychiatrii oraz dyrektor centrum Center for Cognitive Medicine w centrum medycznym Vanderbilt Medical Center.

Wiadomość, jaką należy z tego zachować, to fakt, że nikotyna może być pomocna w tych wszystkich wczesnych oznakach utraty pamięci, mówi profesor Paul Newhouse.

Łagodny spadek poznawczy jest uważany za prekursora choroby Alzheimera, ponieważ przynosi podobne, choć nieco lżejsze, objawy typu łagodna utrata pamięci, spowolnienie myślenia, a także problemy z uwagą. Aktualnie, nie ma żadnego leku zatwierdzonego w leczeniu tych objawów.

Eksperci podejrzewają, że w łagodnym spadku poznawczym, tak samo jak w chorobie Alzheimera, dochodzi od zniszczenia i śmierci komórek nerwowych mózgu, co sprawia, że spada poziom kluczowego chemicznego przekaźnika, nazywanego acetylocholiną. Kiedy jej poziom spada, spada również pamięć oraz inne funkcje umysłowe.

A nikotyna ma dokładnie taki sam kształt, aby naśladować acetylocholinę i zręcznie wślizguje się do niektórych z tych samych receptorów, tak jak robi to wspomniany wyżej neuroprzekaźnik. Profesor Paul Newhouse wraz ze swoimi kolegami obserwował 67 seniorów z łagodnym spadkiem poznawczym przez sześć miesięcy. Połowa uczestników badania nosiła plastry nikotynowe, podczas gdy druga połowa nosiła plastry placebo.


Seniorzy, którzy mieli 55 lat i więcej, zostali zbadani w kierunku spadku pamięci oraz innych zdolności umysłowych na początku badania. Ponownie przebadano ich trzy miesiące później, a potem znów w szóstym miesiącu badania. 


Na samym końcu, okazało się, że u osób, które miały plaster nikotynowy prawdziwy, pamięć poprawiła się o 46%; u osób, które nosiły placebo, pamięć jeszcze się pogorszyła, o 26%.

Jak działa nikotyna na pamięć

Nikotyna może po prostu poprawiać objawy, a nie leczyć właściwą chorobę, stwierdza profesor Paul Newhouse. Ale pojawiły się badania sugerujące, że nikotyna może właściwie oferować swojego rodzaju protekcję komórkom, które są niszczone przez chorobę Alzheimera.

Doktor Frank Leone nie kryje swojego zdumienia widząc, jak niskie dawki nikotyny wystarczyły, aby wspomóc ludzki mózg. Doktor Frank Leone jest profesorem medycyny oraz dyrektorem programu leczenia nałogu nikotynowego na uniwersytecie University of Pennsylvania.

Ma to sens, mówi ten specjalista, nikotyna może pomóc, ponieważ jest łagodnym stymulantem, a przypuszczalnie każdy stymulant ma zdolność aktywowania ludzkiego mózgu oraz potencjalnie poprawia zdolności poznawcze.

Badania przeprowadzone przez naukowców z centrum Center for Cognitive Medicine w centrum medycznym Vanderbilt Medical Center mają swoje ograniczenia, dlatego powinny być powtórzone w większym projekcie, zanim lekarze zaczną w ogóle przepisywać plastry nikotynowe pacjentom z łagodnym spadkiem poznawczym.

Na szczęście, programy badające odwyk nikotynowy wykazały, że plastry mogą być bezpiecznie używane przez wiele lat. Jednakże, mimo że plastry nie wydają się uzależniające, to epidemiolog Steven Stellman ze szkoły zdrowia publicznego Mailman School of Public Health na uniwersytecie Columbia University nie omieszkuje ostrzec wszystkich zdrowych dorosłych, którzy chcieliby posłużyć się plastrami, aby pobudzić swój mózg, zamiast rzucić papierosy: nikotyna jest uzależniającym składnikiem papierosów. Ludzie się uzależniają, ponieważ nikotyna daje im uczucie przyjemności.

Komentarze do: Plaster nikotynowy może poprawiać pamięć, stwierdza badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz