Szukaj

Pierwsza szczepionka przeciwko leiszmaniozie w fazie testów

Podziel się
Komentarze0

Szczepionka przeciwko leiszmaniozie, od lutego tego roku, poddawana jest wstępnym testom klinicznym. Jest to pierwsza szczepionka tego rodzaju, a prowadzone nad nią badania po raz pierwszy związane są z lekiem, który może uchronić przed tą groźną chorobą. Jeżeli udowodniona zostanie skuteczność tego środka, wprowadzenie go na rynek będzie trwać jeszcze kilka lat.Badania nad lekiem prowadzone są w Stanach Zjednoczonych oraz w Indiach. Bierze w nich udział między innymi firma Gennova Pharmaceuticals, hinduskie laboratorium.

Jak podają statystyki Światowej Organizacji Zdrowia, na leiszmaniozę zapada od 1  do 2 milionów ludzi rocznie.

Doktor Franco Piazza z instytutu IDRI (Infectious Disease Research Institute) w Seattle w Stanach Zjednoczonych, wyjaśnia: leiszmanioza to niebezpieczna choroba. Zabija około 50 tys. osób rocznie. W większości przypadków (70%) są to dzieci.


Nowy lek budzi wielkie nadzieje w walce z tego rodzaju zoonozą. Skuteczna szczepionka pozwoliłaby bowiem uchronić wiele osób przed chorobą, która jest, tuż za malarią, drugą najbardziej zabójczą chorobą pasożytniczą na świecie.

Aktualnie, w próbie klinicznej uczestniczą 72 osoby. Naukowcy pozostają na razie bardzo ostrożni w formułowaniu wniosków. Doktor Franco Piazza  stwierdza: opracowanie tej szczepionki zabierze jeszcze wiele, wiele lat naszej pracy.

Leiszmanioza przenoszona jest przez bardzo małe moskity (rodzina Phlebotominae), określane nazwą zbiorową „sand fly” (sandfly) i występuje przede wszystkim w Bangladeszu, Brazylii, Indiach, Nepalu oraz Sudanie.

Ze względu na niskie koszty, aktualne testy przeprowadzane są w Indiach. Jak wyjaśnia dyrektor wykonawczy laboratoriów farmaceutycznych Gennova Pharmaceuticals: jeżeli szczepionka przejdzie wszystkie testy, jej produkcja w Indiach sprawi, że lek będzie łatwo dostępny dla wszystkich osób zagrożonych leiszmaniozą.

Komentarze do: Pierwsza szczepionka przeciwko leiszmaniozie w fazie testów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz