Szukaj

Pierwsza Medyczna Stacja Odbiorcza w Małopolsce

Podziel się
Komentarze0

W Małopolskim Centrum Sercowo-Naczyniowym Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Chrzanowie uruchomiono pierwszą w województwie Medyczną Stację Odbiorczą. Tym samym Małopolska włączyła się w ogólnopolski program telemedycyny ratunkowej LIFENET, za którego wdrażanie w Polsce odpowiedzialna jest firma Physio-Control, dział Medtronic Poland.Siecią Życia, której serce - Medyczna Stacja Odbiorcza - znajduje się w Małopolskim Centrum Sercowo-Naczyniowym Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Chrzanowie, objęci będą mieszkańcy powiatu Olkuskiego, Wolbromia, Krzeszowic i Suchej Beskidzkiej.

W dotychczasowym modelu organizacji ratownictwa medycznego w regionie chorzy z podejrzeniem zawału serca transportowani byli przez Pogotowie Ratunkowe do najbliższych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR). Stamtąd, po potwierdzeniu rozpoznania zawału, następował transport kolejną karetką szpitalną (nie zawsze dostępną od razu) do ośrodka, w którym możliwe było wykonanie zabiegu angioplastyki.


Dzięki systemowi LIFENET zespoły ratunkowe karetek wyposażonych w defibrylatory LIFEPAK 12 lub 15, umożliwiające przesył wyników badań EKG, będą mogły w każdej chwili porozumieć się z kardiologiem dyżurującym w Centrum. Umożliwi to błyskawiczne podjęcie optymalnej decyzji o dalszym postępowaniu z pacjentem i pozwoli zaoszczędzić czas przeznaczony na wykonanie dodatkowych badań w SOR-ze.

- W przypadku tzw. świeżego zawału serca jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na wyniki leczenia jest czas, w którym zostanie przeprowadzony zabieg udrażniania zamkniętego naczynia serca - mówi dr n. med. Aleksander Żurakowski, kierownik Małopolskiego Centrum Sercowo-Naczyniowego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Chrzanowie. – Uważa się, iż optymalnie jest, gdy taki zabieg zostanie przeprowadzony w ciągu 2-4 h od wystąpienia pierwszych objawów. Niestety, im dłuższy czas zamknięcia naczynia zaopatrującego serce w krew, tym większy zasięg martwicy narządu. Dlatego tak ważne są cenne minuty, które teraz zaoszczędzimy dzięki uruchomionej w naszym Centrum Medycznej Stacji Odbiorczej.

Komentarze do: Pierwsza Medyczna Stacja Odbiorcza w Małopolsce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz