Szukaj

Pierwsza kobieta po przeszczepie macicy zaszła w ciążę

Podziel się
Komentarze0

Derya Sert, Turczynka, która 2 lata temu została pierwszą kobietą na świecie, u której przeprowadzoną udaną operację przeszczepu macicy, teraz jest w ciąży, według komunikatu podanego do publicznej wiadomości przez jej lekarzy (12 kwietnia).Sert urodziła się bez macicy, a w sierpniu 2011 roku przeszła pierwszy światowy udany przeszczep tego narządu.

Pierwsza taka próba, przeprowadzona w 2000 w Arabii Saudyjskiej, zrealizowana przy użyciu organu od żywej dawczyni, zakończyła się niepowodzeniem 3 miesiące po transplantacji.


Derya Sarat ma dziś 22 lata. Lekarzom udało się implantować z sukcesem do jej macicy kilka embrionów poczętych in vitro z jej komórek jajowych i nasienia jej męża.

- Wstępne testy potwierdziły ciążę – mówi prof. Mustafa Unal, jeden z lekarzy zajmujących się Sert ze szpitala uniwersyteckiego Akdeniz w Antalya.

Ciąża w przypadku tej pacjentki to wielkie ryzyko dla jej zdrowia, ale jeżeli kobieta będzie się oszczędzać i wszystko się powiedzie, lekarze planują rozwiązanie cesarskim cięciem na 2 miesiące przed terminem.

Komentarze do: Pierwsza kobieta po przeszczepie macicy zaszła w ciążę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz