Szukaj

Pary homoseksualne – różnice na tle rasowym w podjęciu decyzji o używaniu prezerwatywy

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z SF State przedstawili wyniki swoich badań na XIX International AIDS Conference. Związki homoseksualne osób czarnych oparte są, co prawda, na uprawianiu bezpiecznego seksu, ale już nie na rozmawianiu o tym, stwierdzili naukowcy.Natomiast, w związkach homoseksualnych białych ludzi dużo mówi się o bezpieczeństwie, ale jeżeli chodzi o używanie prezerwatywy, niekoniecznie idzie to w parze, zgodnie z wnioskami przedstawionymi na 19 Międzynarodowej Konferencji na temat AIDS. 

Geje, szczególnie biali i czarni mężczyźni, stanowią większość przypadków HIV w Stanach Zjednoczonych. Jednym z głównych źródeł zakażeń wirusem HIV mogą być stosunki pomiędzy partnerami.

Zgłębiając ten aspekt ryzyka, naukowcy z San Francisco State University zastanawiają się, jak białe, czarne i mieszane pary podejmują decyzję o używaniu prezerwatyw.

W National Institutes of Health badano pary mężczyzn z San Francisco i Nowego Jorku. Naukowcy dowiedli, że czarne pary częściej używają prezerwatyw, niezależnie od statusu HIV.

Pary te mówią, że uprawianie bezpiecznego seksu było wynikiem milczącego porozumienia, gdzie było to ,,po prostu zrozumiałe”, a używanie prezerwatyw jest oczywistością.


Colleen Hoff, profesor nauk seksualnych przy SF State, mówi: ,,Bycie w stałym związku nie jest czynnikiem ryzyka zarażenia HIV u czarnych mężczyzn. Musimy szukać innych czynników, które mogą wyjaśnić nagminność występowania HIV wśród tej rasy.”


Większość białych par, niezależnie od statusu HIV, nie używa prezerwatyw. Wiele z nich podjęło tę decyzję przy omawianiu ryzyka i korzyści z seksu bez zabezpieczenia.

U mieszanych par zdanie to jest to podzielone pomiędzy używaniem i nie używaniem prezerwatywy.

Białe i mieszane pary poinformowały, że głównym czynnikiem w podjęciu decyzji o nie używaniu prezerwatyw jest fakt posiadania zdrowego partnera.

Wiele z tych par sądziło, że jeżeli partner z HIV ma niskie obciążenie wirusowe i bierze leki, to ryzyko przeniesienia HIV jest niższe.

Wnioski te potwierdzają, że pary homoseksualne porzucają używanie prezerwatyw, ponieważ są przekonani postępami w leczeniu HIV.

,,Gdy niektóre osoby dostają wynik testu i słyszą, że mają niskie obciążenie HIV, mogą interpretować to zmniejszone ryzyko jako żadne ryzyko. Jest to jednak wykalkulowane ryzyko, które podejmują” – mówi Hoof.

Czarne pary mają tendencje do omawiania swojego życia seksualnego, poddają się badaniom na HIV i, jeżeli zdarzy im się nie zastosować prezerwatywy, powracają do tego tematu.

Białe i mieszane pary mają natomiast tendencję do kontynuowania odbywania stosunków bez zabezpieczenia.

Chad Campbell dodaje: ,,Stwierdziliśmy, że proces przyswajania i traktowania informacji na temat HIV jest różny. Czarnoskóre pary homoseksualne poinformowane są o wysokiej liczbie infekcji HIV wśród ich rasy i podejmują kroki, by nie potwierdzać tych danych statystycznych.”


Komentarze do: Pary homoseksualne – różnice na tle rasowym w podjęciu decyzji o używaniu prezerwatywy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz