Szukaj

Paradontoza? A może tylko stan zapalny?

Podziel się
Komentarze0

Choroby przyzębia to druga po próchnicy przyczyna utraty zębów. Na szczęście schorzenia, które dziesiątkują uzębienie, rzadko kiedy okazują się paradontozą. Z reguły to po prostu stany zapalne w obrębie przyzębia. Na nieszczęście przez wiele lat mogą nie dawać żadnych objawów.

Paradontoza? A może tylko stan zapalny?

Nie każdy stan zapalny w obrębie przyzębia to od razu groźna paradontoza. Najczęściej to, co pacjenci określają wywołującym przerażenie słowem „paradontoza”, to „zwyczajne” stany zapalne w obrębie przyzębia – logiczna konsekwencja zaniedbań w higienie jamy ustnej. I nie chodzi tu tylko o codzienne mycie zębów, ale przede wszystkim o usuwanie kamienia nazębnego. Światowa Organizacja Zdrowia radzi, by usuwać kamień dwa razy w roku, niestety większość Polaków nie stosuje się do tych zaleceń.

- Jeśli nie usuwamy regularnie kamienia nazębnego u dentysty, zbiera się on najpierw przy krawędzi dziąseł, a potem także pod nimi. Gromadząc się w kieszonkach dziąsłowych, nieustannie drażni dziąsła, wywołując stan zapalny, a nawet zrywa przyczepy dziąseł – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak z wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa. To wtedy zaczynamy krwawić w trakcie mycia zębów i odczuwać ból podczas spożywania gorących, zimnych czy kwaśnych potraw. Wystarczy jednak zadbać o higienę (jak to robić, przeczytasz poniżej) i problem zniknie.

Działaj szybko

Specjalne czynniki powodują jednak, że jeden organizm reaguje dużo bardziej gwałtownie na niewielkie nawet stany zapalne, podczas gdy inny jest odporny mimo nawet przewlekłego zapalenia dziąseł. Podatność przyzębia na periodontopatię potęgują: cukrzyca, wady zgryzu, stres, palenie papierosów, ale także cechy genetyczne oraz zaburzenia immunologiczne. Wtedy faktycznie można mówić o paradontozie, ale nawet ona jest do opanowania. – Mylne i tragiczne w skutkach jest to, że pacjenci uważają periodontopatię za chorobę nieuleczalną – podkreśla dr Gnach-Olejniczak. - To przekonanie powoduje, że mimo problemów z przyzębiem unikają dentysty i zgłaszają się po pomoc w bardzo zaawansowanym już stanie, gdy dochodzi do zaniku kości wyrostka zębodołowego i rozchwiania zębów – dodaje

Czyść regularnie

Bez względu na podatność organizmu na choroby przyzębia regularne usuwanie kamienia to podstawa. Skaling obejmujący część naddziąsłową zębów powinien przechodzić dwa razy w roku każdy z nas. Ważne, by został przeprowadzony dokładnie. – Prawidłowy program higienizacji powinien trwać nawet ok. 2 godzin. W tym czasie nie tylko usuwa się kamień i osady, równie ważne jest precyzyjne wypolerowanie zębów. Użycie dziesiątek past polerskich i gumek powoduje, że szkliwo zyskuje pożądaną gładkość, która zabezpiecza zęby przed ponownym osadzaniem kamienia – opowiada stomatolog. Obowiązkową higienizację poprzedzić musi jednak badanie diagnostyczne. Wczesne wykrycie problemów w strefie poddziąsłowej pozwala uniknąć nieprzyjemnych zabiegów chirurgicznych w obrębie przyzębia.

Korzystaj z bezbolesnych technologii

Dziś już można zapomnieć o inwazyjnym, mechanicznym kiretażu, czyli czyszczeniu kieszonek dziąsłowych z kamienia, które poprzedza nacięcie dziąsła. Ulgę wszystkim pacjentom, którzy muszą przechodzić zabiegi usuwania kamienia poddziąsłowego, przynosi ultradźwiękowy system Vector. - Czarne złogi usuwane są w komfortowy, całkowicie nieinwazyjny sposób. Urządzenie nie tylko usuwa kamień, ale także poleruje powierzchnie korzeni za pomocną hydroksyapatytu. W ten sposób dziąsła wykorzystują nowe przyczepy, zabezpieczając przyzębie przed ponownym przenikaniem kamienia - opowiada ekspert UNIDENT UNION Dental Spa.

Załóż aparat

A co jeśli przyzębie jest podatne na stany zapalne z powodu wad zgryzu? Nic prostszego i trudniejszego jednocześnie. Proste jest usunięcie przyczyny – wystarczy odwiedzić ortodontę, odpowiednio dobrać leczenie i zainwestować w aparat ortodontyczny. Opłaci się, jeśli w ten sposób uda się uratować zęby przed rozchwianiem a nawet wypadnięciem. Skomplikowane jest jednak przekonanie pacjentów, że aparat ortodontyczny zakładają nie tylko nastolatki i gwiazdy Hollywood. – Ortodoncja, to jedna z technik, którą leczę choroby przyzębia. Bardzo skuteczna i spektakularna. Ustawione prawidłowo zęby przestają się chwiać, zmniejszają się kieszenie kostne i dziąsłowe, a stan przyzębia poprawia radykalnie – podkreśla dr Gnach-Olejniczak.

Zrób specjalny test

Wrocławska stomatolog ma jeszcze jedną tajną broń w walce z periodontopatią. - W trudnych przypadkach wykonuję unikatowy test na obecność patogenów wywołujących choroby przyzębia – mówi. W klinice pobiera się próbki płytki bakteryjnej bezpośrednio z kieszonek dziąsłowych. Są one wysyłane do centralnego laboratorium w Niemczech. Tam,  za pomocą systemu Real-Time PCR analizuje się patogeny, a następnie opracowuje dedykowany plan leczenia. Antybiogram pozwala dobrać odpowiedni rodzaj antybiotyków i skutecznie rozprawić się z bakteriami, które dewastują przyzębie. – To kolejne osiągnięcie nowoczesnej stomatologii, które ułatwia leczenie – podkreśla stomatolog. I jeszcze jeden dowód na to, że chorób przyzębia nie należy się bać. Przerażająca jest tylko bezczynność. Pamiętaj, nigdy nie jest za późno i nigdy za wcześnie, by oddać się w ręce lekarza.

*****
Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z 23-letnim doświadczeniem, od kilkunastu lat praktykująca implantologię i ortodoncję. Jako jedna z pierwszych lekarzy w Polsce zdobyła AKREDYTACJĘ IMPLANTOLOGICZNĄ EUROPEJSKIEGO STOWARZYSZENIA IMPLANTOLOGII STOMATOLOGICZNEJ oraz MINISTERSTWA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ, uznawane za najwyższe wyróżnienie wśród implantologów oraz potwierdzenie kompetencji w zakresie implantologii oraz implantoprotetyki. Członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej i Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego oraz  International Association of Orthodontics i European Association for Osseointegration. Założycielka wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa, w której stosuje zaawansowane technologie medyczne. Zwolenniczka interdyscyplinarnego podejścia do leczenia, oferująca unikatowe, autorskie formy terapii, łączące stomatologię zachowawczą z implantologią, ortodoncją, stomatologią estetyczną i medycyną estetyczną. Pionierka metody Dental Face Lifting® w Polsce. Stomatolog gwiazd (m.in. Olivier Janiak, Karolina Malinowska, Tomasz Jacyków, Kuba Wesołowski). Zdobywczyni tytułu najlepszej kliniki stomatologicznej w Polsce w ogólnopolskim konkursie TOP Design 2010.

Komentarze do: Paradontoza? A może tylko stan zapalny?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz