Szukaj

Pamięć robocza i geny w schizofrenii

Podziel się
Komentarze0

Pojawia się coraz więcej dowodów na to, iż w schizofrenii wielkie znaczenie mają geny. Nowe badanie, opublikowane w przeglądzie naukowym Biological Psychiatry pokazuje, iż gen interleukina-1β ma wpływ na uszkodzenia funkcji mózgowych powiązanych ze schizofrenią.Choroba ta wpływa przede wszystkim na funkcje wykonawcze oraz na pamięć długoterminową.

Dr Mar Fatjó-Vilas mówi: nasze badanie wpisuje się we względnie nową dziedzinę badań genetycznych, które zdają się mieć spory potencjał na polu schizofrenii, gdzie genetyczne czynniki mają wielkie znaczenie dla upośledzenia poznawczego.

Aby przeprowadzić swoje prace, naukowcy zaprosili pacjentów ze schizofrenią oraz zdrową grupę kontrolną. Wszyscy ci uczestnicy robili zadania na pamięć roboczą, jednocześnie mając przeprowadzany skan fMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny).


Taka procedura pozwoliła naukowcom określić, które strefy mózgu aktywują się w momencie wykonywania zadania. Co więcej, przeanalizowano genotyp każdego uczestnika, w celu określenia, które kombinacje alleli mają oni w regionie genu interleukina-1β (CC, TT, CT).

Okazało się, że pacjenci, którzy mieli allele CC, wykazywali zmniejszenie aktywności kory przedczołowej, związanej z pamięcią roboczą, w porównaniu do pacjentów z przynajmniej jedną kopią allelu T.

Pośród grupy kontrolnej, aktywacja tej strefy mózgu nie różniła się w zależności od genotypu. Dr Mar Fatjó-Vilas podsumowuje: przeanalizowane genetyczne warianty wpływają na funkcjonowanie kory przedczołowej, a ten wpływ jest inny dla osób zdrowych i dla osób cierpiących na schizofrenię.

Komentarze do: Pamięć robocza i geny w schizofrenii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz