Szukaj

Zaburzenia osobowości typu borderline

Zaburzenia osobowości borderline są w ostatnim czasie dość często stawianą diagnozą. Osoby, które doświadczają tej choroby leczą się u różnych psychoterapeutów i psychiatrów. Zaburzenie to cechuje się wahaniami nastroju, niestabilnością, a także częstymi napadami gniewu oraz silnym lękiem przed odrzuceniem.

Zaburzenia osobowości typu borderline

Cechy charakterystyczne osób z zaburzeniami borderline

Każda osoba z zaburzeniami borderline jest inna, inaczej odczuwa i przeżywa pewne rzeczy. Można jednak wyróżnić pewne obszary i powtarzające się trudności, wspólne dla tej grupy zaburzeń:

  • Trudności w kontrolowaniu emocji i zachowań, impulsywność – osoby te zazwyczaj nie potrafią poradzić sobie z emocjami, silnie odczuwają gniew, nienawiść, złość. Nie wiedzą, jak je odreagować. Nie potrafią porozmawiać o tym na spokojnie, aby obniżyć napięcie emocjonalne, a nawet jeśli tak się stanie, jest to bardzo krótkotrwałe i dochodzi do ponownego wybuchu.
  • Zmienność nastrojów, lęk przed odrzuceniem i trudności w relacjach interpersonalnych – cecha, która charakteryzuje osoby z zaburzeniami borderline to przede wszystkim niestabilność nastroju, tak zwana huśtawka emocjonalna. Raz cieszą się, raz smucą, zwykle odbierają świat biało-czarno, mają tendencję do przeżywania skrajnych emocji – kochają lub nienawidzą. Bardzo boją się być blisko drugiej osoby, natomiast jeszcze bardziej przeraża ich perspektywa bycia samemu.
  • Ryzykowne zachowania, autodestrukcja i próby samobójcze - takie osoby nie panują nad ilością spożywanego jedzenia, nie skupiają się podczas jazdy samochodem, ryzykują uprawiając hazard, potrafią nawet przyjmować różnego rodzaju substancje psychoaktywne. Również mogą uprawiać wysoko ryzykowne sporty. Częstą chcą okaleczać swoje ciało lub popełnić samobójstwo na zasadzie manipulacji „jeśli ode mnie odejdziesz, zabiję się”.
  • Zaburzenia tożsamości i psychotyczne dekompensacje – kiedy u danej osoby choroba pogłębia się, może mieć ona objawy, które są podobne do innych chorób psychiatrycznych. Są to urojenia, szmery i głosy w głowie, zaniki pamięci. Jednak jest to stan, który zazwyczaj nie trwa długo i mija samoczynnie po pewnym czasie.

Przyczyny wystąpienia zaburzeń borderline

Nie ma żadnych badań, które określiłby przyczyny, które powodują występowanie takich zaburzeń. Istnieje tylko kilka tez, które mogą doprowadzać do takiego stanu:

  • przemoc przejawiająca się w okresie dzieciństwa, nie tylko fizyczna, seksualna, ale także słowna,
  • zaniedbania ze strony matki, brak więzi emocjonalnej z nią,
  • wymagające i często krytyczne nastawienie ze strony rodziców, zbyt duże oczekiwania z ich strony,
  • rolę mogą również odgrywać powiązania genetyczne.

Sposoby leczeniazaburzeń borderline

Zaburzenie Borderline nie leczy się tak łatwo, jak inne choroby poprzez podanie odpowiednich leków. Jest ono trudne, momentami nawet przykre, zarówno dla osoby chorej, jak również dla tych, którzy są w jej bliskim otoczeniu. Z tymi zaburzeniami jednak można, a nawet trzeba walczyć. Jest wiele psychoterapii, które według badań, przynoszą poprawę. Są to między innymi:

Terapia DBT - Dialektyczna terapia behawioralna

Terapia ta wymaga obustronnego zaangażowania, chorego jak i specjalisty. Polega na pewnej współpracy między nimi. Przede wszystkim, polega ona nauczeniu pacjenta nowych umiejętności. Jak radzić sobie z uczuciami i emocjami, jak nimi sterować. Jak nieświadomie nie sprawiać przykrości i cierpienia bliskim osobom. Według badań terapia ta, znacząco wpływa na zmniejszenie chęci do samouszkodzeń, samookaleczeń, u chorego poprawia się ogólna umiejętność kierowania emocjami.

SFT - Terapia skoncentrowana na schemacie

Ta terapia przede wszystkim zwraca uwagę na prawdopodobną przyczynę, np. traumy, które chory przeżył w okresie dzieciństwa. Poza tym, specjalista stara się uderzyć w emocje, poprzez powtarzanie pewnych schematów, stara się nauczyć osobę z takimi zaburzeniami, jak odpowiednio reagować. Jak się zachowywać w sytuacjach, które zdarzają się na co dzień. Według wykonanych badań, 2/3 ludzi z zaburzeniami Borderline, po tej terapii wykazało wyraźną poprawę.

Komentarze do: Zaburzenia osobowości typu borderline

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz