Szukaj

Ciąża urojona

Podziel się
Komentarze0

Moment pojawienia się  pierwszych symptomów wskazujących na ciążę dla kobiety, która od dłuższego czasu wraz ze swoim partnerem starała się o dziecko, będzie najwspanialszą chwilą. Inaczej sprawa się ma z kobietą, która boi się ciąży i tego, że zostanie matką. Jednak objawy te nie muszą zapowiadać przyszłego porodu, lecz mogą wskazywać na ciążę urojoną.

Ciąża urojona

Ciąża urojona, inaczej określana jako histeryczna lub rzekoma, jest poważnym zaburzeniem psychicznym, wymagającym specjalistycznego leczenia. Zaburzenie to najczęściej występuje u kobiet, które zmagają się z bezpłodnością lub u tych, które panicznie boją się niechcianej ciąży.

Przyczyny i objawy ciąży urojonej

Przyczyną tego zaburzenia może być strach przed niechcianą i nieplanowaną ciążą. Dotyka ono kobiety, które nie chcą zostać matkami lub nastolatki, nawet jeśli nie wystąpiło realne zagrożenie zapłodnienia. Paniczny lęk przed ciążą i ciągłe myślenie o niej sprawia, że osoba z tym zaburzeniem jest przekonana, że spodziewa sie dziecka, a każdy nawet najmniejszy sygnał odbiera jako potwierdzenie tego stanu.

Ciążę urojoną może powodować również odwrotna sytuacja. Kobieta, która dłuższy czas stara się o dziecko, niestety bez efektu, każdy najmniejszy objaw odbiera jako potwierdzenie ciąży. Taka osoba najczęściej zwleka z wizytą u ginekologa, aby nie doznać rozczarowania.

Te dwa przypadki pokazują jak mocno psychika człowieka odziałowywuje na organizm, który zaczyna reagować na silne bodźce umysłowe i stwarza pozory ciąży.

W ciąży rzekomej pojawiają się zaburzenia myślenia - kobiecie wydaje sie, że dostrzega u siebie objawy ciąży, ale również rzeczywiste zmiany somatyczne towarzyszące ciąży:

  • powiększenie piersi
  • poranne nudności
  • zatrzymanie miesiączki
  • wzrost wagi
  • wahanie nastroju
  • parcie na pęcherz
  • bóle podbrzusza, a nawet laktacja.

Leczenie ciąży urojonej

Dziś bardzo łatwo zweryfikować, czy ciąża jest realna czy urojona.  Jeśli zostanie stwierdzona ciąża rzekoma leczenie przebiega dwutorowo. Chorą musi się zająć specjalista – psychiatra czy psycholog, gdyż jest to zaburzenie psychiczne.

Informacja o braku ciąży dla kobiety, która z utęsknieniem wyczekiwała dziecka, może być dużym szokiem. Brak ciąży może być równoznaczny z poronieniem, dlatego w konsekwencji może doprowadzić do depresji, poczucia winy, nerwicy czy do zaburzeń osobowości. Dlatego kobietom z ciążą urojoną podaje się leki przeciwdepresyjne i psychotropowe.

Ważne też jest pomoc i wsparcie ze strony rodziny, a w szczególności partnera, ponieważ o ile u kobiety niechcącej mieć dziecka wiadomość o ciąży urojonej przynosi ulgę, to gdy kobieta pragnie zostać matką, taka informacja może spowodować załamanie. Należy jednak pamiętać, że ze względu na klasyfikację ciąży histerycznej jako zaburzenia psychicznego, w oby dwóch przypadkach niezbędna jest pomoc specjalisty.

Warto wiedzieć, że mężczyźni także mogą się borykać z podobnym problemem. W ich przypadku mówimy o syndromie kuwady, który jest podobny do ciąży urojonej i może występować w trakcie ciąży partnerki. Ciąża urojona, choć rzadko, dotyka również kobiety, które nigdy nie współżyły.

Autor: Anna Zeler

Komentarze do: Ciąża urojona

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz