Szukaj

Jak zbudować poczucie własnej wartości?

Jeżeli mówimy o niskim poczuciu własnej wartości, samo nasuwa się słowo kompleksy. No właśnie, to kompleksy są głównymi sprawcami obniżonego poczucia własnej wartości. Jeżeli na przykład czujemy się nieatrakcyjne, czy też z jakiegoś powodu będziemy miały wrażenie, że ustępujemy komuś intelektualnie, nie będziemy miały tej pewności siebie. Poczucie własnej wartości, to właśnie pewność.

Jak zbudować poczucie własnej wartości?

Pewność siebie i pewność, że jesteśmy naprawdę dobrzy i nie ustępujemy tą wartością nikomu. Nie mowa tutaj o zarozumiałości, osoby zarozumiałe, są przekonane, że ze wszystkich ludzi na świecie, to one mają najlepsze kwalifikacje i są najważniejsze. Jednak zdrowa pewność siebie i poczucie, że mamy taką samą wartość, jak każdy inny człowiek na naszej planecie, jest bardzo pożądaną cechą.

Czemu czujemy się gorsi?

Jeżeli chcemy zbudować w sobie poczucie własnej wartości, najpierw musimy zdać sobie sprawę, co powoduje, że jest ono niższe, niż w rzeczywistości być powinno. W przeciwnym razie, możemy tylko usiłować (na ogół z miernym skutkiem) wytłumaczyć sobie, że nasza wartość nie jest niższa, niż wartość męża, koleżanki z pracy, czy też szefa. Poczucie własnej wartości, może ucierpieć, kiedy spoglądamy w lustro. Problem ten dotyczy zwłaszcza kobiet. Każda z nas, ma w sobie coś, co chciałaby zmienić. Wszystko jedno, czy jest to kilka dodatkowych kilka kilogramów w biodrach, czy też zbyt duży w naszym mniemaniu nos. Nasze poczucie własnej wartości zawsze będzie zaniżone, jeżeli będziemy same siebie uważać za nieatrakcyjne. Dobrze jest uświadomić sobie, że nie ma ludzi idealnych. Każdy z nas jest piękny na swój sposób, jednak to nie wygląd warunkuje naszą wartość. Musimy poczuć się dobrze w swojej skórze, zaakceptować siebie, takich, jakimi jesteśmy. Jeżeli spojrzymy na siebie nieco bardziej życzliwym okiem, poczucie własnej wartości automatycznie wzrośnie. Dodatkowo, warto jest uprawiać jakiś sport. Wysiłek fizyczny, pozwoli nie tylko poprawić sylwetkę, ale pobudzi wydzielanie się endorfin, czyli hormonu szczęścia. Dzięki temu świat stanie się piękniejszy, a nasze poczucie własnej wartości wzrośnie.

Kolejnym miejscem, gdzie nasze poczucie własnej wartości może zniknąć, jest praca. Nie mówię tutaj o mobbingu, czy też innych rodzajach poniżania przez pracodawcę, ale o zwyczajnych formach zatrudniania. Niejednokrotnie mamy wrażenie, że pomimo naszych lepszych kwalifikacji, osoba z niższym stażem, lub gorszym wykształceniem, dostaje lepiej płatną posadę. W takich warunkach możemy odnieść wrażenie, że wiedza nic nie znaczy. Wszechobecny kult młodości, oraz znajomości, mogą znacznie obniżyć nasze poczucie. Możemy odnieść wrażenie, że jeżeli mamy kilka lat więcej, albo nie znamy na stopie towarzyskiej prezesa naszej firmy, nasze umiejętności, wcale nie umożliwią awansu i podniesienia zarobków. Jednakże w takich sytuacjach, warto pamiętać, że wiedza jest wartością samą w sobie. Nasze kwalifikacje, prędzej, czy później zostaną docenione. Jeżeli czujemy się w pracy niedocenieni, może warto pomyśleć o zmianie? Jeżeli tylko uświadomimy sobie, że nie jesteśmy określani przez stanowisko, czy też przez nasze zarobki, ponieważ są to czynniki zmienne, poczucie własnej wartości automatycznie będzie miało się lepiej.

Warto w tym momencie spojrzeć, na przysłowiową drugą stronę medalu. Możemy mieć problem z naszym poczuciem własnej wartości, w momencie, gdy uświadomimy sobie brak wiedzy. Gdy mówiąc kolokwialnie, czujemy się od kogoś głupsi, nie może być mowy o dobrym samopoczuciu. W takich momentach, warto zdać sobie sprawę, że każdy jest w jakiejś dziedzinie ekspertem. Pomimo faktu, że nie mamy doktoratu z filozofii, ani nie potrafimy bez pomocy wypełnić jakiegoś wniosku, posiadamy inne, niedostępne dla części społeczeństwa umiejętności. Jednak samodoskonalenie się, jest doskonałym pomysłem, na poprawienie sobie samooceny. Warto wybrać jedną dziedzinę, w której chcemy zostać specjalistami, i dołożyć wszelkich starań, aby tak w rzeczywistości się stało. Jeżeli poczujemy, że nasza wiedza wzrasta, nasze poczucie własnej wartości, zostanie zdecydowanie podbudowane.

Mowa ciała

Każdy człowiek, sam określa swoją wartość – dla wielu osób, stwierdzenie to  może brzmieć, jak tani slogan, warto poświęcić temu chwilę refleksji. Czy nie znamy przysłowia „jak cię widzą, tak cię piszą”? Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o schludny ubiór, który sprawia, że człowiek jest odbierany pozytywnie przez otoczenie. Stwierdzenie to, ma o wiele głębszy przekaz. Otóż, każdy człowiek, poza przekazem werbalnym, nad którym panuje, wysyła również przekaz niewerbalny. Chodzi tutaj o mowę ciała. Nie każdy, zdaje sobie sprawę, jakie sygnały wysyła otoczeniu. Jeżeli na przykład, wykonujemy serię nerwowych ruchów, albo wciąż przekładamy coś w dłoniach, sprawiamy wrażenie znerwicowanych. Natomiast w momencie, gdy stoimy dumnie i pewnie, z nonszalancko założonymi rękami, sprawiamy wrażenie pewnych siebie i możemy nawet nieco onieśmielić innych. To samo dotyczy poczucia własnej wartości. Osoby niepewne siebie, chodzą ze spuszczoną głową. W ten sposób wysyłają sygnał otoczeniu, że są słabszymi jednostkami. Niestety, często jest to wykorzystywane przez otoczenie. Jeżeli ktoś jest słabszy, oznacza to, że możemy się na nim wyżyć, lub potraktować go z góry. Z tego też powodu, osoby o zaniżonym poczuciu własnej wartości, często doświadczają wielu nieprzyjemności, co tylko pogarsza ich stan psychiczny. Dlatego też, powinniśmy ze chodzić wyprostowani i ze śmiałością spoglądać ludziom w oczy. Jeżeli będziemy sprawiali wrażenie osób, które znają swoją wartość, cały świat będzie nas szanował.

Nie ma osób bez wartości

Każdy z nas ma swoją uniwersalną wartość. Każdy z nas jest na swój sposób niezastąpiony. Te słowa, powinny przypomnieć się każdemu, kto choć na chwilę w siebie wątpił. Dlatego też, jeżeli chcemy zbudować poczucie własnej wartości, nie możemy porównywać się z innymi. Nawet, jeżeli wypadamy na tle tego porównania korzystnie. Wtedy, nasza pewność siebie będzie ulokowana poza nami, a co za tym idzie, bardzo ulotna. Poczucie własnej wartości, musi być budowane, w oparciu o przekonanie, że jesteśmy niezwykli i jedyni w swoim rodzaju. Każdy z nas ma coś, co robi dobrze. Każdy z nas ma jakieś sukcesy. Każdy z nas ma również kogoś, komu na nas zależy. Wszystko jedno, czy jest to nasza druga połówka, dziecko, rodzice, czy przyjaciele. Z tego też powodu, musimy mieć świadomość, że powinniśmy z każdego dnia z dumą, spoglądać w lustro.

Autor: Joanna Świba

Komentarze do: Jak zbudować poczucie własnej wartości?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz