Szukaj

Pamięć ma węch?

Podziel się
Komentarze0

Myszy laboratoryjne, którym celowo odebrano pamięć, następnie odzyskały swoje wspomnienia dzięki przeszczepowi ludzkich komórek macierzystych z nosa. Taki jest rezultat nieopublikowanego eksperymentu terapii komórkowej, przeprowadzonego przez wiele badawczych ekip uniwersyteckich, skupionych w CNRS.Potrzebne były 4 zespoły z Marsylii i z Montpellier (Francja), aby przeprowadzić to badanie: przeanalizowały one efekty transplantacji węchowych komórek macierzystych człowieka do mózgu myszy, u których celowo wywołano amnezję.

Cztery tygodnie po przeszczepie, testy zachowania pokazały, że myszy po transplantacji odzyskały swoje umiejętności uczenia się i zapamiętywania położenia przedmiotów, albo jeszcze powiązywania nagrody z zapachem, wyjaśnia centrum CNRS.


Uzyskane wyniki przez zwierzęta po przeszczepach były w rzeczywistości podobne do wyników uzyskanych przez zwierzęta normalne.

Zastosowanie komórek macierzystych z nosa prezentuje liczne zalety: są one łatwe do pobrania i do hodowania. Poza tym, każdy biorca może być swoim własnym dawcą, co elimimuje ryzyko związane z odrzutem przeszczepu.

Na dłuższą metę, badanie to może otworzyć drogę w kierunku prób klinicznych opartych na autoprzeszczepie komórek macierzystych z nosa cierpiących na amnezję pourazową, precyzuje centrum CNRS.

W konsekwencji, badania te są kontynuowane na zwierzęcych modelach choroby Alzheimera.

Komentarze do: Pamięć ma węch?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz