Szukaj

Palisz? Teraz masz powód, by przestać

Podziel się
Komentarze0

Kobiety, które paliły, wchodząc w okres menopauzy, są bardziej narażone na choroby, a nawet na utratę zębów w porównaniu do tych, które nigdy nie miały papierosa w ustach. Najnowsze badania opublikowane na ramach Journal of The American Dental Association, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Buffalo, wyraźnie pokazały, iż niebezpieczeństwo utraty uzębienia wśród kobiet palących jest zdecydowanie duże.W eksperymencie wzięło udział 1106 kobiet.

Zadaniem badaczy było przede wszystkim ustalenie kompleksowej historii palenia wśród uczestniczek.

Każda wypełniła szczegółowy kwestionariusz, przeszła badanie jamy ustnej oraz opisała, w jakich okolicznościach, z jakich przyczyn straciła poszczególne zęby (jeśli tak się zdarzyło).

W badaniu ciężkich palaczy zdefiniowano jako tych, którzy palili co najmniej paczkę dziennie przez 26 lat. To oni właśnie prawie dwukrotnie częściej doświadczyli utraty zęba, a sześciokrotnie częściej chorób przyzębia, w porównaniu do tych, którzy nigdy nie palili.


Palenie papierosów może znacznie przyśpieszyć choroby zębów, a substancje chemiczne znajdujące się w dymie mogą sprzyjać rozwojowi bakterii. Nikotyna również, jak wykazało badanie, zmniejsza gęstość kości i ich składników mineralnych.

Co ważne, to kobiety po menopauzie wydają się doświadczać częstszej utraty zębów niż mężczyźni w tym samym wieku, niezależnie od lepszego dbania o higienę jamy ustnej, szczotkowania i nitkowania zębów.

Chociaż w dzisiejszych czasach dorośli ludzie tracą mniej zębów, niż miało to miejsce w ostatnich dziesięcioleciach, to jednak słabe wyniki zdrowotne, nowotwory, udary mózgu, cukrzyca mają zły wpływ na nasze uzębienie.

Utrata zębów z powodu paradontozy jest powszechna u kobiet po menopauzie, co istotnie wpływa na estetykę i ogólną jakość życia. Kobiety mają teraz jeszcze jeden, bardzo konkretny powód do rzucenia palenia.Komentarze do: Palisz? Teraz masz powód, by przestać

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz