Szukaj

Olej kokosowy może zwalczać próchnicę

Podziel się
Komentarze0

Olej kokosowy jest w stanie atakować bakterie wywołujące próchnicę. Jest naturalnym antybiotykiem, który może być wykorzystywany w produktach do higieny jamy ustnej, stwierdzili naukowcy prezentujący wyniki swojej pracy podczas jesiennej Głównej Konferencji Mikrobiologii na Uniwersytecie w Warwick.Zespół badawczy z Instytutu Technologii w Athlone w Irlandii, testował przeciwbakteryjne działanie oleju kokosowego w jego naturalnej postaci, i oleju poddanego obróbce enzymatycznej, w procesie podobnym do trawienia.

Oleje zbadano pod kątem szczepów bakterii paciorkowca (Streptococcus), które powszechnie występują w ustach.

Okazało się, że zmodyfikowany enzymatycznie olej kokosowy w znacznym stopniu hamował rozwój większości szczepów bakterii, w tym także Streptococcus mutans - bakterii produkującej kwas, będący główną przyczyną próchnicy.

Wiele z poprzednich badań dowiodło, że częściowo strawione pożywienie wykazuje aktywność przeciwko drobnoustrojom.

Wcześniejsze doświadczenia z udziałem enzymatycznie zmodyfikowanego mleka wykazały, że było ono w stanie ograniczyć przyklejanie się Streptococcus mutans do szkliwa, co popchnęło badaczy do przeanalizowania wpływu innych produktów żywnościowych na bakterie.


Dalsze badania miały sprawdzić oddziaływanie oleju kokosowego na bakterie paciorkowca na poziomie molekularnym oraz na inne szczepy szkodliwych bakterii i drożdżaków.


Dodatkowe doświadczenia przeprowadzone w Instytucie Technologii w Athlone ujawniły, że enzymatycznie zmodyfikowany olej kokosowy zwalcza również wywołujące grzybicę drożdżaki Candida albicans.

Naukowcy sugerują, że zmodyfikowany w ten sposób olej kokosowy ma potencjał antybakteryjnego produktu rynkowego, co jest szczególnie istotne dla branży medycznej.

Dr Damien Brady, który prowadził owe badania, stwierdził: "Próchnica jest powszechnie pomijanym problem zdrowotnym, dotykającym 60-90% dzieci i większość dorosłych w krajach uprzemysłowionych. Wykorzystanie enzymatycznie zmodyfikowanego oleju kokosowego do higieny jamy ustnej byłoby atrakcyjną alternatywą dla środków chemicznych, zwłaszcza że działa on już w stosunkowo niskich stężeniach. Ponadto, przy rosnącej oporności na antybiotyki ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na nowe sposoby zwalczania zakażeń bakteryjnych".

Badania przyczyniły się również do zrozumienia procesów przeciwbakteryjnych w ludzkich jelitach.

"Nasze dane wskazują, że produkty trawienia wykazują aktywność antymikrobową. Może to mieć wpływ na ogólny stan zdrowia jelit i sposób, w jaki bakterie kolonizują komórki wyściełające przewód pokarmowy," wyjaśnia dr Brady.

"Białko strawionego mleka nie tylko zmniejsza przyczepność szkodliwych bakterii do komórek jelit, ale także uniemożliwia niektórym z nich dostęp do komórki. Obecnie jesteśmy w trakcie badania oleju kokosowego i innych enzymatycznie zmodyfikowanych produktów żywnościowych w celu określenia, w jaki sposób interferują one z bakteriami wywołującymi schorzenia i choroby," dodał.

Komentarze do: Olej kokosowy może zwalczać próchnicę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz