Szukaj

Obowiązki domowe martwią cię? Uważaj na ciśnienie tętnicze!

Podziel się
Komentarze0

Niezależnie od tego, kto w większym stopniu wykonuje obowiązki domowe, to sam prosty fakt czucia się odpowiedzialnym za nie wystarczy, aby ciśnienie tętnicze znacząco podskoczyło. Przynajmniej takie rezultaty wynikają z badania amerykańskiego przeprowadzonego na 113 pracownicach oraz pracownikach pełnoetatowych, którzy nie byli leczeni z powodu nadciśnienia tętniczego.Uczestnicy badania wyszczególnili liczbę godzin, które poświęcali na obowiązki domowe, wśród których znalazły się zajęcia takie jak:

- opieka nad dziećmi, opieka nad osobą starszą, opieka nad chorym, opieka nad zwierzęciem domowym;

- wykonywanie takich zadań jak: mycie naczyń, sprzątanie, gotowanie, pranie, itp.;


- naprawa samochodu, prace naprawcze w domu, prace w ogródku oraz zarządzanie finansami domowymi.

Następnie, uczestnicy badania musieli określić stopień odpowiedzialności za wykonanie każdego z tych zadań.

Ciśnienie tętnicze uczestników następnie było obserwowane klinicznie przez ponad 3 tygodnie, zanim zaczęli oni nosić ambulatoryjne ciśnieniomierze przez jeden cały dzeń, zarówno w pracy, jak i w domu.


Kiedy tylko naukowcy przebadali zebrane dane, stwierdzili, że im bardziej dana osoba się czuła odpowiedzialna za wykonanie obowiązków domowych, tym wyższe było jej ciśnienie tętnicze.

U uczestników badania, którzy czuli się odpowiedzialni za obowiązki domowe (sprzątanie, pranie, mycie naczyń, gotowanie, itp.), ciśnienie systoliczne wzrastało najbardziej, ponieważ aż do 4,42 mmHg.

Na liście następnie znajduje się naprawa samochodu oraz naprawy dokonywane w domu, ze wzrostem ciśnienia systolicznego o 2,64 mmHg.

W kolejce następnie stoi zarządzanie finansami domowymi ze skokiem ciśnienia o 1,66 mmHg.

Badacze zaobserwowali, że związek między odpowiedzialnością za obowiązki domowe oraz skokiem ciśnienia tętniczego był szczególnie obecny u kobiet oraz u osób o niskim przychodzie.

Według autorów badania, sprawiedliwe i regularne rozplanowanie obowiązków domowych może mieć korzystny wpływ na zdrowie serca oraz układu krążenia zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Komentarze do: Obowiązki domowe martwią cię? Uważaj na ciśnienie tętnicze!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz