Szukaj

Drżenie rąk

Podziel się
Komentarze0

Częsta dolegliwość dotycząca ludzi młodych i starych. Rzadziej drżenie rąk może być wywołane chorobami układu endokrynnego czy zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak nadczynność tarczycy czy uszkodzenie wątroby, a także chorobami układu nerwowego, np. choroba Parkinsona - tzw. drżenie spoczynkowe, które pojawia się bez związku z ruchem ręką.

Drżenie rąk może pojawić się także w przebiegu chorób móżdżku i związanych z nim struktur pnia mózgu - jest to drżenie zamiarowe, ataktyczne czyli nasilające się w czasie ruchu i występuje w towarzystwie zaburzeń koordynacji ruchów. Drżenie zamiarowe to nierytmiczne ruchy zwykle, mimo woli. Pojawiają się w czasie zbliżania ręki do celu oraz mają skłonności do nasilania się w czasie wykonywanego ruchu. Drżenie zamiarowe pojawia się w przebiegu chorób takich jak: stwardnienie rozsiane, choroba Wilsona, zatrucie alkoholowe, choroby móżdżku i konarów móżdżku oraz choroby płatów czołowych. Drżenie zamiarowe może być czasami tak silne, że chory nie może napić się normalnie wody ze szklanki i uderza zębami o szkło.


Drżenie spoczynkowe to drżenie pojawiające się w czasie spoczynku. Są to rytmiczne, oscylacyjne ruchy mimowolne różnych części ciała - najczęściej kończyn górnych, warg, żuchwy oraz głowy. Nie ma żadnych inne objawów świadczących o uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego. Może występować w przebiegu choroby Parkinsona. Przyczyny tego drżenia nie są wyjaśnione, ale uważa się, że ma podłoże genetyczne. W leczeniu podaje się propranolol. Niewielka ilość alkoholu może zmniejszyć nasilenie tego drżenia. Nasilenie drżenia spoczynkowego zmniejsza się także podczas ruchu oraz nasila się pod wpływem emocji i stresu.

Komentarze do: Drżenie rąk

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz