Szukaj

Nowy potencjalny cel w leczeniu mukowiscydozy

Podziel się
Komentarze0

Badacze z European Molecular Biology Laboratory w Heidelberg i Regensburg University w Niemczech oraz z University of Lisboa w Portugalii odkryli obiecujący potencjalny cel w leczeniu mukowiscydozy. Badanie ukazało się w magazynie Cell.Naukowcy ujawniają też grupę genów, które wcześniej nie były łączone z chorobą. Sugerują teraz, że nowe techniki skryningowe mogą pozwolić zidentyfikować nowe cele dla leków.

Mukowiscydoza to choroba dziedziczna, wywołana mutacjami w pojedynczym genie zwanym CFTR. Mutacje te wywołują zaburzenia w różnych organach, a przede wszystkim w wyściółce płuc, która zaczyna produkować nadzwyczaj gęsty śluz.

Prowadzi to do nawracających infekcji płuc, które poważnie zagrażają życiu. Ocenia się, że choroba dotyka 1 na 6000 noworodków w Europie.

Mutacje w genie CFTR sprawiają, że gen ten nie jest w stanie spełniać swoich normalnych funkcji, między innymi kontrolować proteiny ENaC (ang. epithelial sodium channel), która staje się nadaktywna i sprawia, że komórki w płucach absorbują za dużo sodu i wody.


Skutkiem tego śluz w drogach oddechowych pacjentów jest bardziej gęsty, a wyściółka jest odwodniona.

Naukowcy sugerują, że terapia wymierzona w ENaC byłaby dobrą opcją. Niestety leki, które hamują tę proteinę, opracowane do leczenia nadciśnienia, nie sprawdzają się w mukowiscydozie.

Dlatego niemieccy i portugalscy badacze postawnowili zaradzić temu problemowi. Na warsztat wzięli ok. 7 000 genów i po kolei wyłączali każdy z nich, sprawdzając, jak wpływa to na ENaC.

Znaleźli ok. 700 genów, które po wyciszeniu znosiły aktywność proteiny, włączając w to liczne geny, o których nie było wiadomo, że biorą udział w tym procesie. Chodzi między innymi o gen DGKi, który okazał się bardzo obiecującym celem dla nowych leków.

Dr Margarida Amaral z University of Lisboa mówi: - Wyciszanie DGKi wydaje się odwracać efekty mukowiscydozy, ale nie blokuje całkowicie ENaC. Redukuje jej aktywność na tyle, że komórki zachowują się normalnie, ale nie na tyle, żeby spowodować inne problemy, takie jak obrzęki płuc.

Komentarze do: Nowy potencjalny cel w leczeniu mukowiscydozy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz