Szukaj

Nikotynizm: dziewczyny chętniej sięgają po pierwszego papierosa niż chłopcy

Podziel się
Komentarze0

Według narodowej ankiety przeprowadzonej we Francji, na prośbę federacji FFC (Fédération française de cardiologie, Francuska Federacja Kardiologiczna), 35% dziewcząt w tym kraju w wieku od 10 lat do 15 lat pali, albo już spróbowało papierosa. Natomiast chłopcy w tym samym przedziale wiekowym zaledwie w 31% spróbowali już papierosów.Zredukować poziom nikotynizmu

Wiele krajów na całym świecie podjemuje wiele przeróżnych działań, aby ograniczyć liczbę osób palących papierosy. A teraz, francuska narodowa ankieta przedstawia bardzo niepokojące danie.

W sumie, jak pokazują statystyki obliczone na podstawie wspomnianej wyżej ankiety, 32% uczniów w wieku od 10 lat do 15 lat już ma za sobą pierwsze eksperymenty z papierosami.

Średnio, nastolatki we Francji pierwszego papierosa wypalają w wieku 11 lat 6 miesięcy. Ale dziewczyny po raz pierwszy sięgają po papierosa nieco później, bo w wieku średnio 12 lat.

Dziewczyny palą, bo chcą być szczupłe?

Najbardziej zaskakującym faktem, ujawnionym w tej ankiecie jest to, że to właśnie dziewczyny liczniej eksperymentują z papierosami, w porównaniu do swoich równieśników płci męskiej. Statystycznie przedstawia się to tak:


- 35% w 2012 roku dla dziewczyn i 31% dla chłopców;

- 32% w 2011 roku dla dziewczyn i 31% dla chłopców.


Oznacza to, że dziewczyny zaczynają później niż chłopcy, ale uzależniają się mocniej, stwierdza profesor Daniel Thomas, przewodniczący honorowy Fédération française de cardiologie.

Federacja ta przypomina jeszcze, że według aktualnych statystyk, to właśnie choroby sercowo – naczyniowe stanowią pierwszą przyczynę śmiertelności pośród kobiet we Francji.

Ocenia się teraz, że jedynie 4 – 5 dziewczyn na 10 będzie w stanie rzucić palenie po pierwszym eksperymencie, w porównaniu do 6 chłopców na dziesięciu.

Co jest tego przyczyną?

Jak ocenia Fédération française de cardiologie, większość dziewczyn postrzega papierosy jako środek przeciwko stresowi (60% spośród nich), a także jako środek przeciwko przybieraniu na wadze (19%). I to właśnie ma być przyczyną problemów dziewczyn z rzuceniem nałogu tytoniowego, podkreśla federacja.

Wpływ środowiska

Na blisko 5 000 przetestowanych uczniów, którzy wzięli udział w tej ankiecie, najmłodsi – w wieku od 9 lat do 11 lat – w 7% już spróbowali palenia.

Sondaż pokazuje jeszcze wielką rolę rodziców, najważniejszą chyba, jak podkreśla profesor Daniel Thomas, cytowany przez francuską agencję prasową, Agence France Presse. W rzeczywistości, 10% dzieci palących rodziców próbowało palić papierosy. Dla porównania, jedynie 4% dzieci sięga po papierosa, jeżeli ich osobiste środowisko jest niepalące.

Komentarze do: Nikotynizm: dziewczyny chętniej sięgają po pierwszego papierosa niż chłopcy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz