Szukaj

Niepełnosprawne kobiety też mogą mieć dzieci

Podziel się
Komentarze0

Pracownicy służby zdrowia powinni przygotować się na wzrost liczby niepełnosprawnych kobiet w ciąży. Tak jak każdy, również oni mogą mieć stereotypowe spojrzenie na niepełnosprawne kobiety jako nie będące w stanie uprawiać seksu czy rodzić dzieci. Najnowsze badania dowodzą jednak, że biorąc pod uwagę wiek i inne socjodemograficzne czynniki, przewlekle kalekie kobiety mają takie same szanse na zajście w ciążę, jak te zdrowe.Wyniki badań naukowych zostaną opublikowane w czerwcowym wydaniu czasopisma Medical Care. Zaprzeczają one powszechnie znanym stereotypom na temat decyzji reprodukcyjnych i aktywności przewlekle kalekich kobiet.

Naukowcy oparli swoje badania na sondażu, w którym udział wzięło 48 000 Amerykanek w wieku rozrodczym tj. między 18 a 49 rokiem życia. Kobiety były pytane o różne rodzaje trwałego kalectwa oraz o to, czy są aktualnie w ciąży.

Badania skupiały się na stanie zdrowia fizycznego, który może utrudniać pewne czynności, natomiast nie uwzględniały problemów emocjonalnych i umysłowych ani tych związanych z utratą wzroku, słuchu lub wynikających z ciąży.

12,7% sondowanych kobiet miało pewien stopień niepełnosprawności. Kobiety kalekie częściej były starsze, pochodzenia afrykańskiego, po rozwodzie lub w separacji, rzadziej miały wykształcenie średnie, zazwyczaj pracowały, ale ich dochody nie były wysokie.


W czasie kiedy sondaż był robiony, w ciąży było 3,5% badanych kobiet. Wskaźnik niepełnosprawnych kobiet w ciąży wynosił 2%, a w przypadku zdrowych kobiet - ciężarnych było 3,8%.

Po uwzględnieniu czynników demograficznych i społecznych okazało się, że wskaźnik kobiet niepełnosprawnych w ciąży był tylko 17% mniejszy niż u zdrowych kobiet. Ze statystycznego punktu widzenia taka różnica jest niewielka.

Tylko kobiety z bardzo wysokim stopniem niepełnosprawności rzadziej były w ciąży. Mimo wszystko zdarzało się, że nawet kobiety z najwyższym stopniem niepełnosprawności były w ciąży i stanowiły one 1,5% wszystkich ciężarnych kobiet.

Są to pierwsze badania naukowe, które przybliżają decyzje reprodukcyjne i inne doświadczenia kobiet niepełnosprawnych. W przeszłości kalekie kobiety zmuszone były zmagać się z publiczną stygmatyzacją, jeśli chodziło o reprodukcję i zdrowie seksualne.

Reasumując: gdyby wziąć pod uwagę cały kraj, zgodnie z wynikami badań, prawie 164 000 niepełnosprawnych Amerykanek jest w ciąży w danym momencie. 44 000 spośród nich ma bardzo duży stopień niepełnosprawności. Te liczby są na tyle wysokie, że powinno się zwrócić więcej uwagi na sytuację tych kobiet, zwłaszcza, że w przeciągu nadchodzących kilkudziesięciu lat ich liczba będzie rosła.

Nadal nie wiadomo, czy położne i lekarze przygotowujący kobiety do ciąży, opiekujący się nimi w jej trakcie, jak również po porodzie, są odpowiednio przygotowani do zajmowania się kobietami niepełnosprawnymi.

Komentarze do: Niepełnosprawne kobiety też mogą mieć dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz