Szukaj

Nawet niewielka ilość ćwiczeń może chronić przed polipami jelita grubego

Podziel się
Komentarze0

Nawet niewielka ilość ruchu może zapobiegać powstawaniu w jelicie grubym polipów, które czasami są ogniskiem zapalnym do rozwoju raka.


Z najnowszych badań, których wyniki przedstawione zostaną w niedzielę w trakcie Tygodnia Chorób Układu Pokarmowego w Chicago, możemy dowiedzieć się, że w rzeczywistości zaledwie godzina ćwiczeń o niskiej intensywności na tydzień - za co przyjęto nawet tak pozornie błahe czynności jak chodzenie na ulicy lub wchodzenie po schodach - zmniejsza ryzyko powstania polipów, szczególnie wśród osób otyłych lub z nadwagą.

Naukowcy z Nowego Jorku podkreślili, że korzyści zauważono pośród wielu różnych grup etnicznych oraz wśród wielu grup wagowych.

Wyniki badań nie stanowią jednak żadnej nowości - potwierdzają tylko wieloletnie apele lekarzy skierowane do pacjentów, by ci nie bali się wyjść z domu i zażywać aktywności, gdyż nie tylko pozwoli im to zapobiegać polipom, ale i szeregowi innych chorób.

- Aktywność fizyczna to same korzyści - powiedział dr David Weinberg z Fox Chase Cancer Center w Filadelfii. - Ważna jest dla osób chorych, bez względu na kolor skórych, dla ludzi chudych, jak i dla tych z nadwagą.

Choć przeprowadzono już wiele badań na ten temat, niewiele z nich skupiało się na wpływie ćwiczeń w grupie wieloetnicznej.

- Afroamerykanie, dla przykładu, są nieproporcjonalnie bardziej narażeni na raka jelita grubego. Nawet w naszej własnej próbie, czarnoskórzy pacjenci mieli najwyższą częstość występowania polipów i gruczolaków (łagodne guzy, mogące doprowadzić do rozwoju raka) - powiedział autor badania dr Nelson Sanchez, lekarz prowadzący w Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku.


- Ludzie z nadwagą oraz otyli stanowią kolejną część populacji, bardziej zagrożoną rakiem jelita grubego i polipami.


W badaniu udział wzięło prawie 1000 pacjentów z różnych grup etnicznych - 56,8% stanowili Latynosi, 20,6% Amerykanie pochodzenia azjatyckiego, zaś 15,2% to Afroamerykanie a 7% było rasy białej. Uczestnicy badania byli w średnim wieku i nie należeli do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia raka jelita grubego lub polipów. Około dwie trzecie z nich miało nadwagę, a prawie połowa poświęcała na aktywność fizyczną co najmniej godzinę tygodniowo.

Po wykonaniu kolonoskopii przesiewowych naukowcy ustalili, że ryzyka wystąpienia polipów u osób ćwiczących przez minimum godzinę tygodniowo kształtowało się na poziomie 25,3%, w porównaniu do 33,2% u osób nie spełniających tego progu aktywności.

Godzina aktywności fizycznej tygodniowo obniżała ryzyko wystąpienia gruczolaków o czarnoskórych osób z nadwagą. Ogół czarnoskórych uczestników badania był także mniej narażony na raka.

- Zauważyliśmy także, że osoby, które były choć trochę bardziej aktywne fizycznie przez ostatnie 3 lata miały zwiększoną ochronę przed polipami jelita grubego - powiedział Sanchez na konferencji poświęconej wynikom przeprowadzonych badań, która odbyła się 21 kwietnia.

- Nikt nie wie tak naprawdę, dlaczego w tym przypadku ze zwiększonej aktywności fizycznej płyną korzyści - powiedział Weinberg.

- Można postawić tu kilka całkiem racjonalnych hipotez. Czy to dlatego, że zmieniamy u siebie kilka ważnych ścieżek biologicznych? Istnieje wiele danych wskazujących na związek pomiędzy otyłością i polipami. Czy jest to wywołane działaniem insuliny oraz czynnikami jej wzrostu?

Jak dodał Sanchez, badania te „mają wielki wpływ na zdrowie publiczne”.

- Teraz dalszym zadaniem powinno być dokładne określenie, który rodzaj ćwiczeń jest najbardziej korzystny - powiedział.

Wyniki badania zostały zaprezentowane na mitingu medycznym, dlatego dane i wnioski powinny być traktowane jako wstępne do opublikowania ich w recenzowanym czasopiśmie.

Komentarze do: Nawet niewielka ilość ćwiczeń może chronić przed polipami jelita grubego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz