Szukaj

Zespół złego wchłaniania

Podziel się
Komentarze0

Zdarza się, że pomimo prawidłowego odżywania nasz organizm nie reaguje na dostarczane mu środki odżywcze. Najprawdopodobniej mamy wtedy do czynienia z zaburzeniami pracy jelit tzw. Zespołem złego wchłaniania. Spowodowany jest najczęściej nieprawidłowym trawieniem lub  zaburzeniem wchłaniania wynikającym z niewłaściwej pracy jelita cienkiego.
Na każdy etapie trawienia dochodzi do określonych reakcji chemicznych. Gdy pokarm dociera do jelita cienkiego gruczoły jego ścian produkują sok jelitowy bogaty w enzymy- rozkłada on substancje pokarmowe na proste związki chemiczne, które następnie wchłania organizm.


W procesie jaki zachodzi w jelicie cienkim bardzo ważna role odgrywają kosmyki jelitowe-  podczas wchłaniania proste produkty rozpadu substancji, przechodzą do kosmyków, a stamtąd do naczyń limfatycznych bądź krwionośnych, które następnie trafiają do całego organizmu. Jedynie woda i sole mineralne wchłaniane są w jelicie grubym. Tym samym łatwo zrozumieć, jak ogromna rolę ma właściwa praca jelita cienkiego. Zanik kosmyków w jelicie powoduje nietolerancje na gluten- grupy białek, która zawarta jest między innymi w pszenicy, ryżu i kukurydzy.


Choroba ta może wystąpić w każdym wieku. Jej objawy to m.in. senność, przewlekła , częsta i obfita biegunka, stolce tłuszczowe, zmniejszona masa ciała, wzdęcia, dyskomfort w jamie brzusznej. Aby wykryć chorobę należy przeprowadzić test tolerancji ksylozy, przy upośledzonym wchłanianiu wykazuje, że po 5h jest< 5 g w porcji moczu. Wykonuje się tez test wchłaniania znakowanej witaminy B12 , który w przypadku zaburzeń wchłaniania w jelicie czczym nie jest wydalany przez nerki. Metodą pomocną jest też badanie kału na obecność tłuszczu. Wykrycie choroby wymaga szczegółowej analizy, gdyż objawy można przypisać np. zespołowi jelita drażliwego. Złożoność tego zagadnienia wynika z faktu, że do przyczyn nieprawidłowego wchłaniania prowadzić mogą wszelkie zaburzenia związane z pracą trzustki, żołądka, wątroby.Leczenie zespołu złego wchłaniania

Należy wyrównywać zaburzenia wodno- elekrolitowe i uzupełnić pozajelitowo witaminy ( A, D, E, K ,B12 )oraz żelazo. Możliwe jest tez leczenie farmakologiczne przy użyciu antybiotyków lub leków przeciwpasożytniczych gdy dochodzi do zakażeń. W skrajnych przypadkach niedożywienia konieczne jest żywienie pozajelitowe. Ogromne znaczenie przy leczeniu ma odpowiednia dieta, a jej rodzaj w zależności od objawów powinien być określony przez lekarza lub dietetyka z nim współpracującego.


Choroba nieprawidłowego wchłaniania związana jest m.in. z chorobami:

  • Choroby jelita cienkiego
  • Choroba glutenowa
  • pasożyty jelitowe
  • chłoniak jelit
  • resekcja jelita cienkiego
  • Choroba Leśniowskiego-Crohna


Komentarze do: Zespół złego wchłaniania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz