Szukaj:

Umów się na wizytę u specjalisty

Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

19-01-2008 18:24
Zobacz również:
  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest to wyróż­niający się obrazem anatomicznym i klinicznym stan zapalny jelita grubego, a zwłaszcza jego części koń­cowej - odbytnicy. Może jednak sięgać wyżej - do okrężnicy esowatej, a nawet obejmować cale jelito grube.
  Istotą choroby jest tworzenie się na podłożu odczynu zapalnego i mikroropni stosunkowo licznych
  (mniejszych lub większych) owrzodzeń w błonie śluzowej danego odcinka jelita grubego. Owrzodzenia te mają skłonność do krwawień, wtórnych zakażeń, pogłębiania, a nawet przebicia ściany jelita.

  Przyczyny

  Przyczyn powstawania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego nie udało się dotychczas wyjaśnić. Prawdopodobne jest występowanie czynników wrodzonych. Istnieją jednak poszlaki wskazujące na udział bakterii w powstawaniu choroby. Pewne znaczenie odgrywają także czynniki natury psychicznej np. zaburzenia samopoczucia.

  Dolegliwości

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego może przebiegać rzutami, którym towarzyszą bóle i gorączka. Charakterystyczne dla choroby jest występowanie krwawych i śluzowych biegunek, utrata zaś krwi może być znaczna w przypadku zajęcia całego jelita grubego. Wśród następstw należy wymienić brak apetytu, spadek wagi i niedokrwistość. Ponadto mogą występować bóle stawów, zmiany skórne i zmiany zapalne w obrębie oczu.

  Wśród dolegliwości podawanych przez chorego dominują: bolesne parcia na stolec z minimalnymi w swej objętości, a wielokrotnymi w ciągu dnia wypróżnieniami "pod ciśnieniem" (tzw. stolce parskające, tzn. z równoczesnym nagłym wydaleniem pewnej ilości gazów). Te niewielkie porcje kału są różnej konsystencji (od wodnistej do półpłynnej), cuchnące, zawierają zazwyczaj domieszkę śluzu, treści ropnej i bardzo często pewną ilość świeżej krwi. Towarzyszy im uczucie wzdęcia brzucha i wzrost napięcia powłok, bóle skurczowe o lokalizacji odpowiadającej zajętemu procesem chorobowym odcinkowi jelita grubego, a więc najczęściej umiejscowione nad lewym talerzem kości biodrowej i w górę (wzdłuż lewej strony brzucha).

  W związku z przedłużającym się czasem trwania choroby i biegunki dochodzi do ogólnego osłabienia organizmu, utraty łaknienia, ubytku masy ciała, upośledzenia jego odporności na różnorakie infekcje, narastania niedokrwistości oraz zmian chorobowych w innych narządach wraz z upośledzeniem ich czynności (np. stłuszczenie wątroby).

  Ryzyko zachorowania

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą rzadką, występującą jednak częściej niż druga zapalna choroba jelita choroba Leśniowskiego-Crohna.
  copyright biomedical.pl
  Zobacz artykuły:
   Zobacz również tagi: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
   10-03-2010 21:09
   a_gania
   kto jest autorem tego artykulu?...
   k2asamax (1)
   18-02-2010 00:57
   errera
   Asamax to lek z rodzaju mesalazyny, który świetne radzi sobie ze schorzeniami typu NZJ. Sama stosuje go od 2 lat i bardz...