Szukaj

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Podziel się
Komentarze3

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest to wyróż­niający się obrazem anatomicznym i klinicznym stan zapalny jelita grubego, a zwłaszcza jego części koń­cowej - odbytnicy. Może jednak sięgać wyżej - do okrężnicy esowatej, a nawet obejmować cale jelito grube.

Istotą choroby jest tworzenie się na podłożu odczynu zapalnego i mikroropni stosunkowo licznych
(mniejszych lub większych) owrzodzeń w błonie śluzowej danego odcinka jelita grubego. Owrzodzenia te mają skłonność do krwawień, wtórnych zakażeń, pogłębiania, a nawet przebicia ściany jelita.

Przyczyny

Przyczyn powstawania wrzodziejącego zapalenia jelita grubego nie udało się dotychczas wyjaśnić. Prawdopodobne jest występowanie czynników wrodzonych. Istnieją jednak poszlaki wskazujące na udział bakterii w powstawaniu choroby. Pewne znaczenie odgrywają także czynniki natury psychicznej np. zaburzenia samopoczucia.

Dolegliwości

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego może przebiegać rzutami, którym towarzyszą bóle i gorączka. Charakterystyczne dla choroby jest występowanie krwawych i śluzowych biegunek, utrata zaś krwi może być znaczna w przypadku zajęcia całego jelita grubego. Wśród następstw należy wymienić brak apetytu, spadek wagi i niedokrwistość. Ponadto mogą występować bóle stawów, zmiany skórne i zmiany zapalne w obrębie oczu.


Wśród dolegliwości podawanych przez chorego dominują: bolesne parcia na stolec z minimalnymi w swej objętości, a wielokrotnymi w ciągu dnia wypróżnieniami "pod ciśnieniem" (tzw. stolce parskające, tzn. z równoczesnym nagłym wydaleniem pewnej ilości gazów). Te niewielkie porcje kału są różnej konsystencji (od wodnistej do półpłynnej), cuchnące, zawierają zazwyczaj domieszkę śluzu, treści ropnej i bardzo często pewną ilość świeżej krwi. Towarzyszy im uczucie wzdęcia brzucha i wzrost napięcia powłok, bóle skurczowe o lokalizacji odpowiadającej zajętemu procesem chorobowym odcinkowi jelita grubego, a więc najczęściej umiejscowione nad lewym talerzem kości biodrowej i w górę (wzdłuż lewej strony brzucha).

W związku z przedłużającym się czasem trwania choroby i biegunki dochodzi do ogólnego osłabienia organizmu, utraty łaknienia, ubytku masy ciała, upośledzenia jego odporności na różnorakie infekcje, narastania niedokrwistości oraz zmian chorobowych w innych narządach wraz z upośledzeniem ich czynności (np. stłuszczenie wątroby).

Ryzyko zachorowania

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą rzadką, występującą jednak częściej niż druga zapalna choroba jelita choroba Leśniowskiego-Crohna.

Komentarze do: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (3)

a_gania
a_gania 10-03-2010 21:09

a autor?

1

kto jest autorem tego artykulu?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
errera
errera 18-02-2010 00:57

asamax

2

Asamax to lek z rodzaju mesalazyny, który świetne radzi sobie ze schorzeniami typu NZJ. Sama stosuje go od 2 lat i bardzo sobie chwalę. Biegunki zniknely,a bólebrzucha pojawiają się sporadycznie.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze