Szukaj

Choroba Crohna u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Choroba Crohna (w Polsce nazywana chorobą Leśniowskiego-Crohna) jest nieswoistym zapaleniem jelita. Zapalenie może obejmować cały przewód pokarmowy, od przełyku aż po odbytnicę. Przyczyna choroby nie jest znana. Zmiany zapalne goją się z tendencją do tworzenia blizn, które mogą powodować przewężenia przewodu pokarmowego. Innym powikłaniem jest skłonność do tworzenia się przetok: np. tworzy się wąska przetoka, kanał łączący jelito cienkie na przykład ze ścianą jamy brzusznej.



Większość dzieci chorych na chorobę Crohna wymaga od czasu do czasu leczenia w szpitalu. Życie z przewlekłą chorobą jest dla każdego dziecka i całej rodziny trudne; trzeba się nauczyć żyć z chorobą, dlatego warto już wcześnie nawiązać kontakt z ludźmi z zewnątrz, którzy mogą służyć radą i pomocą. Istnieje wiele grup samopomocy, w których znajdziemy wsparcie. Porozmawiajmy ze swoim lekarzem lub poszukajmy w Internecie grupy, która działa w waszym pobliżu.
Ważna jest dieta!
Wzrost zachorowalności w krajach wysokorozwiniętych sugeruje wpływ czynników środowiskowych, w tym żywieniowych. W relacjach chorych prawidłowa dieta ma wpływ na objawy choroby, takie jak biegunka, wzdęcia, bóle brzucha, nudności i chudnięcie. Większość chorych oczekuje od lekarza lub dietetyka dokładnych zaleceń dietetycznych upatrując w nich jednego z najważniejszych elementów leczenia. Niestety poza ogólnymi zasadami żywienia przedstawionymi w dziale dieta w okresie remisji, każdy chory powinien na podstawie obserwacji własnego organizmu opracować dietę najlepszą dla siebie, gdyż poszczególni chorzy w różny sposób reagują na podobną dietę. Jednym z najczęstszych błędów pojawiających się w zaleceniach dietetycznych jest zakaz spożywania mleka i jego przetworów. Należy zaznaczyć, że dieta w okresach remisji i nasilenia objawów choroby jest różna, a leczenie żywieniowe, zarówno dojelitowe, jak i pozajelitowe, jest skuteczną metodą terapii zaostrzeń. Chorzy na nzj powinni unikać stosowania, bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, „cudownych" diet takich jak dieta optymalna, marchewkowa itp. Jakkolwiek niektórzy pacjenci obserwują poprawę kliniczną po zastosowaniu takiej diety, to jej długoterminowe skutki mogą być „zabójcze”.


Objawy wskazujące na chorobę Crohna u dziecka

  • Przewlekłą biegunkę. Często w stolcu widać domieszkę niewielkiej ilości krwi.


  • Poza tym występują kolkowe bóle brzucha.

  • Z powodu ciągłego braku apetytu i przewlekłej biegunki dziecko wyraźnie traci na wadze.

Polecamy opisy chorób jelit:


Sposoby leczenia

Wiele dzieci z chorobą Crohna jest leczonych glikokortykosteroidami, sulfonamidami i lekami przeciwzapalnymi. Leki te mogą mieć czasami poważne działania niepożądane, powinniśmy zasięgnąć dokładnych informacji o możliwych działaniach ubocznych, żeby możliwie wcześnie je zauważyć. Dziecko musi przyjmować leki ściśle według zaleceń lekarza, o określonych godzinach. Dotyczy to szczególnie glikokortyko-steroidów i sulfonamidów; podając glikokortykosteroidy, trzeba naśladować typowy, fizjologiczny rytm dobowy uwalniania tych hormonów z nadnerczy. Sulfonamidy nie będą działać, jeśli zmieni się odstęp czasowy pomiędzy poszczególnymi dawkami leku lub dawkowanie.

Komentarze do: Choroba Crohna u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz