Szukaj

Nadwrażliwość jelita grubego a ciąża

Podziel się
Komentarze0

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na choroby jelit. Chociaż na choroby związane z tą częścią układu pokarmowego zapadają częściej mężczyźni niż kobiety i tak dotyczy ona sporej żeńskiej grupy. Zanim skupimy się na problemie związanym z nadwrażliwością jelita należy zaznaczyć, że ten rodzaj choroby nie wpływa na płodność, jeżeli jest odpowiednio leczona.     
W nadwrażliwości jelita grubego występuje zmiana aktywności ruchowej jelita grubego, prowadząca do pojawienia się nawracających epizodów bólowych spowodowanych kurczem jelita oraz zmianą jego typowego funkcjonowania, polegającą na pojawieniu się zaparć lub biegunki. Co więcej biegunki i zaparcia mogą występować naprzemiennie. Lekarze nie znają rzeczywistej przyczyny tego zespołu, ale jego występowanie często łączy się ze stosowaniem diety ubogiej w błonnik, a bogatej w oczyszczone węglowodany. Objawy mogą być wywołane lub pogłębione przez głęboki stres.

Większość kobiet z zespołem nadwrażliwości jelita grubego, będzie miało już jego rozpoznanie postawione przez lekarza jeszcze przed okresem ciąży. Rozpoznanie ustala się zwykle po zbadaniu nawrotowych zaburzeń jelitowych lub bólu w jamie brzusznej.

Zdarza się, że ciąża zmniejsza aktywność ruchów jelitowych, podnosząc podatność na zaparcie, u kobiet, w których przypadku głównym objawem tego zespołu są właśnie zaparcia, mogą stwierdzić, że ich schorzenie nasiliło się. To jednak nie zaszkodzi ciąży. Najlepszym leczeniem jest dieta bogata w błonnik. Lekarz może też przepisać leki, powodujące zwiększenie się objętości stolca, co często pomaga w złagodzeniu objawów. Czasami mogą pomóc tu leki, znoszące kurcz mięśniówki jelita, ale nie powinnaś w tym celu przyjmować w czasie ciąży żadnych leków oprócz tych, zaleconych Ci przez lekarza. W innym wypadku możesz uczynić sobie więcej krzywdy niż uzyskać korzystny skutek.


Zupełnie inaczej rzecz ma się w wypadku nieswoistego zapalenia jelit. Dotyczy to choroby Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Jeżeli nie poddawane są leczeniu, powodują wystąpienie takich objawów jak biegunka, bóle brzucha i utrata wagi. W wypadku pojawienia się komplikacji może zdarzyć się, że schorzenia te będą wymagać leczenia operacyjnego. Ciąża zwykle nie powoduje zaostrzenia się nieswoistego zapalenia jelit. W istocie ryzyko nawrotu schorzenia jest mniejsze, gdy choroba jest już opanowana w momencie zajścia w ciąże.

Jeżeli z powodu nieswoistego zapalenia jelit przechodziłaś zabieg operacyjny, trzeba czasem wziąć to pod uwagę, kiedy rozważa się najlepszy dla Ciebie sposób rozwiązania ciąży. Twój lekarz prowadzący udzieli Ci odpowiedniej porady. Zawsze pamiętaj o dokładnym skonsultowaniu się z lekarzem i ustaleniu co jest dla Ciebie dobre, odpowiednie w trakcie ciąży, a z czego bezwzględnie powinnaś zrezygnować. Ponadto zwykle zaleca się pobieranie dawek uzupełniających kwasu foliowego przed i w czasie ciąży.

Komentarze do: Nadwrażliwość jelita grubego a ciąża

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz