Szukaj

Kolka brzuszna u niemowlaka. Jak sobie z nią radzić?

Podziel się
Komentarze2

Kolka jelitowa pojawia się u niemowląt zwykle w pierwszych trzech miesiącach życia. Zazwyczaj dotyka ona częściej chłopców niż dziewczynki i jest prawdziwą zmorą rodziców. Przyczyny kolki są skomplikowane i składa się na nią wiele czynników. Jak jej jednak sprostać by ulżyć naszemu malcowi?


Kolka jest trudna do zdefiniowania.  Jak już wcześniej było wspomniane dotyka ona częściej chłopców i dzieci karmione pokarmem sztucznym. Nie oznacza to, ze jak karmimy piersią nasze dziecko nie dotknie kolka jelitowa.

Przeważne objawy kolki u dziecka to :

•    Napięty brzuszek malca
•    Płacz dziecka
•    Podkurczanie nóżek
•    Prężenie  się dziecka

Objawy zazwyczaj pojawiają się przeważnie popołudniu lub wieczorem . Trwają zazwyczaj przez kilka godzin i nie krócej niż trzy tygodnie.  Powyższe objawy pasują także do innych infekcji dlatego wykluczymy inne choroby zanim stwierdzimy kolkę jelitową u naszego dziecka.

Przyczyny powstawania kolki brzusznej:


•    Przyczyną powstawanie kolek jest jeszcze niedobrze rozwinięty przewód pokarmowy niemowlęcia.


•    Połykanie powietrza podczas jedzenia prowadzi do silnego rozdęcia brzuszka malca, a w konsekwencji do silnego bólu brzuszka.


•    Przyczynami może być niewłaściwe karmnie dziecka. Zbyt mały otwór w smoczku w butelce czy zbyt łapczywe ssanie piesi  mogą spowodować ból brzucha u dziecka.

•    Katar  u maluszka także uniemożliwia dziecku właściwe oddychanie przy karminu.

•    Podczas nadmiernego płaczu dziecko połyka powietrze co prowadzi do rozdęć brzuszka.

•    Przekarmienie lub niedokarmienie dziecka, dlatego sprawdzajmy regularnie wagę malucha.

•    Złe nawyki żywieniowe matki.

•    Alergia dziecka na niektóre pokarmy.

Jak pomóc naszemu dziecku?

Kolka jest dolegliwością przejściową i nie trwa zbyt długo jednak przez te 3 miesiące trzeba jakoś umieć z nią walczyć. Przede wszystkim zachowajmy spokój nawet gdy płaczące dziecko wytrąca nas z równowagi. Spróbujmy zacząć masować brzuszek dziecka przy tym delikatnie go uciskając. Pamiętajmy o tym aby masować brzuszek dziecka w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Spowoduje to zmniejszenie bólu i pozwoli na łatwiejsze uwalnianie gazów z jelit maluszka.

Możemy także spróbować delikatnie przycisnąć nóżki dziecka do brzuszka. Ułóżmy dziecko brzuszkiem na naszych kolanach. Pozycja taka na pewno załagodzi ból. Pomocą mogą także sie okazać ciepłe kąpiele albo okłady z ciepłej pieluszki lub termoforu.

Jeżeli objawy pojawia się po spożyciu pokarmu przez dziecko skonsultujmy się z lekarzem, gdyż może to być reakcja na nietolerancje pokarmową.

Komentarze do: Kolka brzuszna u niemowlaka. Jak sobie z nią radzić? (2)

asia29
asia29 27-09-2011 10:52

trudny czas

2

Kolki dają w kość. Oczywiście wszystkie domowe sposoby szły w ruch, plus herbata z koperkiem, do tego [reklama] i wtedy przechodziło.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze