Szukaj

Nieswoiste zapalenia jelit u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Nieswoiste zapalenia jelit to przewlekłe schorzenia przewodu pokarmowego, których przyczyna do dziś nie została w pełni poznana. Za wystąpienie choroby odpowiedzialne jest np. uszkodzenie mechanizmów obronnych. Choroby te szczególnie często dotykają ludzi młodych i coraz częściej rozpoznawane są u dzieci.

Nieswoiste zapalenia jelit u dzieci

Około 25% wszystkich nowych przypadków nieswoistych zapaleń jelita objawia się u osób do 20. roku życia więc jak widać, zapadają na nie głównie dzieci i młodzież.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Nieswoiste zapalenia jelit przebiegają często z tzw. objawami pozajelitowymi ogólnymi jak np. osłabienie, anemia, wyniszczenie organizmu, gorączka, ale również takimi, które dotyczą innych narządów i układów. Przykładowo, mogą dotyczyć skóry, oczu, układu oddechowego czy nawet stawów. Poznajmy kilka z nich:
  • oczy: zapalenie naczyniówki, tęczówki i twardówki oka, co może powodować ból i zaczerwienienie oczu,
  • stawy: występują najczęściej w postaci zapalenia stawów, zwłaszcza kolanowych i skokowych, a także stawów kręgosłupa,
  • skóra: rumień guzowaty czyli guz zapalny umiejscowiony głównie na nogach (na przednich podudziach) oraz owrzodzenia, które mogą występować nawet na całym ciele.
Do innych niepokojących objawów zapalenia jelit można zaliczyć np. kamicę układu moczowego, opóźnienie dojrzewania płciowego, zanik miesiączki u dziewczynek czy nawet zahamowanie rozwoju fizycznego co charakteryzuje się niedoborem masy i wzrostu.


Leczenie zapalenia jelit

Zapalenia jelit należy rozpatrzeć w dwóch aspektach: leczenie zaostrzeń i leczenie chorych w czasie remisji. Skuteczność wielu leków w dużej mierze zależy od fazy choroby (zaostrzenie lub remisja). Na przykład kortykosteroidy wykazują bardzo dużą skuteczność w leczeniu zaostrzeń zapalenia jelita, nie zapewniają natomiast korzyści w podtrzymywaniu remisji lub zapobieganiu powikłaniom związanym  z nawrotem choroby.

Aby w pełni zrozumieć zasady leczenia NZJ u dzieci, należy uwzględnić aktywność procesu chorobowego.
Zazwyczaj zapalenia jelit leczy się farmakologicznie czyli antybiotykami lecz czasem stosuje się również leczenie żywieniowe oraz jeśli to konieczne – leczenie chirurgiczne.

Jak widać, nieswoiste zapalenie jelit nie należy do rzadkich chorób, lecz przyczyna tej choroby na dzień dzisiejszy nie jest do końca znana. Wiadomo jednak, że jest to niezwykle zróżnicowana choroba, która na pewno wymaga konsultacji z lekarzem. Jak przy każdej chorobie, najważniejsza jest szybka reakcja i dobre postawienie diagnozy.

Autor:

Kinga Setera

Komentarze do: Nieswoiste zapalenia jelit u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz