Szukaj

Uchyłek Meckela

Podziel się
Komentarze0

Często zdarza się,że objawy odczuwalne jako zapalenie wyrostka robaczkowego mogą być spowodowane zupełnie inną chorobą. Uchyłkiem jelita krętego w polskiej literaturze chirurgicznej nazywany również uchyłkiem Meckela. Jest to wada wrodzona i traktowana jest, jako pozostałość płodowego przewodu pępkowo-krezkowego. Jest to wypuklenie ściany jelita cienkiego na zewnątrz w postaci kieszonki, które znajduje się najczęściej w odległości około 100cm od końca jelita cienkiego.


Częstotliwość występowania schorzenia jest dość duża i wynosi ok.2% populacji. Występuje ona częściej u mężczyzn niż u kobiet. Objawy kliniczne pojawiają się już w dzieciństwie. Niekiedy dziecko zgłasza dolegliwości podobne do objawów zapalenia wyrostka robaczkowego. Dolegliwości jakie odczuwa pacjent mogą wyglądać następująco :
  • Bóle brzucha
  • zaparcia na przemian z biegunką
  • wzdęcia
  • zmiana rytmu wypróżnień

W ostrych przypadkach może powodować objawy ostrego brzucha (zespół dynamicznie narastających objawów klinicznych: bólu brzucha, nudności, wymiotów oraz zatrzymania gazów i stolca)

Najłatwiej można rozpoznać uchyłek Meckela podczas operacji. Problemem natomiast jest diagnostyka nieinwazyjna. Podstawowa metoda wykrywania uchyłku meckela to badanie scyntograficzne jamy brzucha po podaniu dożylnym preparatu znakowanego izotopem promieniotworczym. Umożliwa to wykrycie ektopowych ognisk błony śluzowej. W trakcie każdej operacji usuwania wyrostka robaczkowego, lekarz prowadzący zabieg ,sprawdza jelito w celu wykrycia uchyłku Meckela. Gdy rozpoznaje wystąpienie objawu usuwa uchyłek , dzieki tej profilaktyce chory jest chroniony przed kolejnym zabiegiem operacyjnym. Który czekałby go prawdopodobnie w przyszłości.


Stany jakie powoduje uchyłek Meckela to między innymi.


1. Niedrożność jelit

Do niedrożności może dojść w sytuacji gdy uchyłek przyczepiony jest do pępka lub innego narządu jamy brzusznej pasmem łącznotkankowym, na ktorym mogą zagiąć się jelita. Należy wówczas chirurgicznie usunąć uchyłek i udrożnic tym samym jelita.

2. Ostre zapalenie uchyłku Meckela

W wyniku zalegania w uchyłku Meckela treści pokarmowej i bakterii, może dochodzić do rozwoju zakażenia i ostrego zapalenia. Jeśli ostre zapalenie uchyłku Meckela nie zostanie szybko zoperowane, to jest równie niebezpieczne dla życia, jak ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.

3.  Owrzodzenie uchyłku Meckela

Uchyłek Meckela wyścielony jest błoną śluzową jelita, ale zdarza się czasem anomalia jego budowy pod postacią obecności skupisk błony śluzowej żołądka, która wydziela kwas solny i enzymy trawienne. W następstwie może pojawić się owrzodzenie, którego objawami są

- krwawienia i krwotoki będące głównym i wiodącym objawem uchyłku Meckela

- bóle w okolicy pępka pojawiające się w 3-4 godziny po posiłku,

- nudności i wymioty.

Charakterystyczne jest, że dolegliwości te nie łagodnieją po lekach alkalizujących i po posiłku.


Komentarze do: Uchyłek Meckela

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz