Szukaj

Naukowcy z Mayo Clinic identyfikują obiecującą terapię na dziedziczną chorobę nerek

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Mayo Clinic odkryli lek, który wydaje się być obiecujący w terapii APDKD (ang. autosomal dominant polycystic kidney disease, dziedziczna choroba nerek). Tolvaptan, bo taka jest nazwa specyfiku, spowalnia proces rozwoju cyst nerek.Trzecia faza badań klinicznych nad farmaceutykiem została zaprezentowana w przeglądzie naukowym New England Journal of Medicine, a także na corocznym spotkaniu American Society of Nephrology.

Jak pokazują rezultaty, tolvaptan zredukował o 50% całkowity wzrost cyst nerek u pacjentów z APDKD w okresie trwania badania, w porównaniu do placebo.


Główny autor badania, dr Vicente Torres wyjaśnia: APDKD jest najpowszechniejszą dziedziczną i czwartą spośród wszystkich przyczyn niewydolności nerek na całym świecie.

Większość pacjentów z tą chorobą doświadcza bezlitosnego wzrostu cyst, które niszczą tkankę nerek, powodują nadciśnienie oraz bolesne komplikacje. Zdecydowanie negatywnie odbija się to na jakości życia chorych.

Rezultaty przedstawionego badania pokazują, iż istnieje lek zdolny zatrzymać rozwój cyst, zmniejszając przy tym powiązane objawy oraz spadek funkcji nerek. Na tę chwilę, mimo obiecujących rezultatów, tolvaptan nie został jeszcze zatwierdzony przez władze zdrowotne w leczeniu ADPKD.

Komentarze do: Naukowcy z Mayo Clinic identyfikują obiecującą terapię na dziedziczną chorobę nerek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz