Szukaj

Naukowcy ujawniają najbardziej skuteczna metodę leczenia choroby nerek

Podziel się
Komentarze1

Wyniki pionierskich badań klinicznych z Wielkiej Brytanii, w porównaniu do innych metod leczenia pacjentów z powszechnym typem choroby nerek, dają nadzieję wielu chorym, ponieważ technika zdaje się być bardziej efektywna. Badania, opublikowane w “The Lancet” z 9 stycznia, będą sugerowane lekarzom na całym świecie jako najbardziej efektywne podejście do leczenia tej choroby.Prace Medical Research Council, prowadzone przez naukowców z University of Bristol’s Academic Renal Unit z siedzibą w Southmead Hospital, porównały trzy metody leczenia w chorobie nerek określanej jako nefropatia błoniasta.

Stan prowadzący do zmian i zapalenia struktur w środku nerki, które pomagają w filtrowaniu odpadów i płynów, zazwyczaj jest leczony lekami immunosupresyjnymi, ale prowadzi to do wysokiego ryzyka niewydolności nerek u pacjentów.

Poprzednie badania nad tym zaburzeniem, które jest kosztowne w leczeniu (ok. 40 miliardów $ w USA w roku 2008), wskazują, że kiedy funkcje nerek zaczynają zamierać, można się spodziewać dalszego pogorszenia stanu zdrowia.

Zespół badawczy kierowany przez profesora Petera Mathiesona, dziekana Wydziału Medycyny i Stomatologii, przeprowadził losowe, kontrolowane badanie z udziałem 108 pacjentów z całej Wielkiej Brytanii, którzy mieli dwudziestoprocentowy spadek funkcji nerek.


Pacjenci zostali losowo przydzieleni do jednej z trzech metod leczenia i obserwowani przez zespół przez trzy lata.


Ekipa oceniała wyniki 33 pacjentów, którzy byli leczeni prednizolonem i chlorambucylem, 37 chorych leczonych cyklosporyną i 38, których zaopatrzono jedynie we wspomagająca kurację.

Okazało się, że u pacjentów z nefropatią błoniastą, sześciomiesięczna terapia ze zmienianym co miesiąc cyklem prednizolonu i chlorambucylu była najskuteczniejszym rozwiązaniem.

To podejście okazało się najbardziej skuteczne w zapobieganiu dalszym spadkom wydajności nerek u badanych pacjentów, a ponadto te korzyści utrzymały się przez trzy lata, gdy prowadzono badania, zatem jest to zalecana metoda terapeutyczna.

Profesor Mathieson, główny autor badań, powiedział: "Niewydolność nerek jest niszczącym stanem, który  jest trudny i kosztowny w leczeniu, ale nasze najlepsze strategie zmierzają do zapobiegania mu w miarę możliwości, przez bardziej skuteczne leczenie podstawowych problemów z nerkami. To badanie kliniczne zajęło bardzo dużo czasu, a aby je zakończyć, wymagało wsparcia specjalistów nefrologów, pielęgniarek oraz pacjentów w Bristolu i całej Wielkiej Brytanii.”

Badanie pt. Immunosupresja stopniowej nefropatii błoniastej: Badanie w Wielkiej Brytanii z randomizacją, zostało sfinansowane przez Medical Research Council, Novartis, Stowarzyszenie Renal i Kidney Research UK.

Profesor Mathieson pragnie szczególnie podziękować Tracey Chapman (administratorce badania) i Marii Langdon (pielęgniarce) z Bristolu za ich ciężką pracę, i Medical Research Council za zlecenie finansowania.

Komentarze do: Naukowcy ujawniają najbardziej skuteczna metodę leczenia choroby nerek (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze