Szukaj

Naukowcy tłumaczą wpływ hormonów na mózg kobiety

Podziel się
Komentarze0

Jak wskazują najnowsze badania, poziomy hormonów w określonych fazach cyklu menstruacyjnego wpływają na emocjonalne reakcje kobiet.Naukowcy użyli rezonansu magnetycznego (MRI) do obrazowania mózgów kobiet, które po obejrzeniu serii zdjęć oceniały je jako przyjemne, nieprzyjemne lub neutralne. Test ten powtórzono na różnych etapach cyklu miesiączkowego kobiet.

W początkowej fazie folikularnej cyklu żadne obszary w mózgach kobiet nie odznaczały się zwiększoną aktywnością podczas oglądania zdjęć.

Jednak w połowie cyklu menstruacyjnego, gdy poziomy hormonów były wyższe, u kobiet odnotowano zwiększoną aktywność bocznej kory przedczołowej oraz w innych obszarach mózgu związanych z przetwarzaniem informacji emocjonalnych - wynika z ustaleń naukowców.


Wyniki badania przedstawiono 25 października na dorocznym spotkaniu American Society for Reproductive Medicine w Denver, Kolorado.

- To badanie rzuca światło na procesy, w których hormony odgrywają ważną rolę w kwestii przetwarzania emocji - powiedział nowo wybrany prezes stowarzyszenia, Rogerio Lobo, w informacji prasowej ASRM.

Wcześniejsze badania pokazały, że częstotliwość występowania zaburzeń afektywnych (zaburzeń nastrojów) jest dwa razy większa w przypadku kobiet niż mężczyzn. Wielu ekspertów uważa, że stoją za tym hormony płciowe.

Komentarze do: Naukowcy tłumaczą wpływ hormonów na mózg kobiety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz