Szukaj

Naukowcy opracowali sposób rozmowy bez użycia mieśni

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy opracowali urządzenie mogące umożliwić ludzim, którzy nie są w stanie mówić ani poruszać się rozmowę między sobą. Kluczem do takiej bezgłośnej i ciągłej komunikacji jest zastosowany po raz pierwszy skaner mózgu w czasie rzeczywistym (zgodnie z raportem opublikowanym w dniu 28 czerwca w magazynie Current Biology)Nowa technologia opiera się na przełomowym zastosowaniu  fMRI (Funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy) w celu oceny świadomości u osób opisanych jako nieświadome i w stanie wegetatywnym oraz do umożliwienia im odpowiedzi w systemie tak-nie na zadane pytania.. fMRI (lub funkcjonalny rezonans magnetyczny) jest zwykle wykorzystywane do celów klinicznych i badawczych, aby śledzić aktywność mózgu poprzez pomiar przepływu krwi.

Praca profesora Adriana Owen'a doprowadziły mnie do zastanowienia się nad pytaniem czy możliwe jest wykorzystanie fMRI i procesów umysłowych do swobodnego kodowania myśli, liter, oraz słów, a tym samym umożliwienie obustronnej komunikacji pozbawionej ruchów mięśni  - powiedziała Bettina Sorger z Maastricht University w Holandii.


Nowe dowody wskazują, że odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Zespół Sorger wymyślił technikę kodującą litery, która nie wymaga prawie żadnego wstępnego szkolenia. Uczestnicy badania dobrowolnie wybrali  litery na ekranie a następnie zostali poproszeni aby dla każdej z liter wykonać  określone zadanie mentalne przez ustalony okres czasu. Stworzyło to 27 rozróżnialnych wzorów mózgowych przypisanych każdej literze oraz spacji, które mogą być automatycznie dekodowane na bieżąco przy pomocy odpowiednich metod oraz analiz uzyskanych danych.

W każdym kolejnym eksperymencie ,uczestnicy odbywali rozmowy składające się z dwóch otwartych pytań i odpowiedzi. Wszystkie  testowane osoby były w stanie z powodzeniem otrzymać i udzielić odpowiedzi z ciągu godzinnej sesji.

Wyniki znacznie rozszerzyły wcześniejsze zastosowania fMRI, które pozwalały jednostkom udzielać odpowiedzi jedynie na pytania wielokrotnego wyboru mające cztery lub mniej możliwych opcji. To może mieć decydujące znaczenie dla ludzi, którzy są całkowicie sparaliżowani i nie mogą korzystać z innych środków alternatywnej komunikacji. - mówi Sorger.

Komentarze do: Naukowcy opracowali sposób rozmowy bez użycia mieśni

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz