Szukaj

Nauka i zabawa: myj zęby, aby uniknąć artrozy kolana

Podziel się
Komentarze0

Zła higiena jamy ustnej często jest wiązana z innymi patologiami. Badacze amerykańscy właśnie udowodnili, iż istnieje związek między bakteriami z dziąseł a artrozą kolana. Naukowcy zaprosili do badania 36 ochotników, z których wszyscy mieli problemy ze stawem kolana.Dla 25 z nich powodem była artroza, dla pozostałych 11 – reumatoidalne zapalenie stawów. Natomiast, żaden z uczestników nie był dotknięty zapaleniem dziąseł.

Jest to ważna informacja, ponieważ naukowcy z Case Western University, którzy opublikowali swoje badania w Journal of Clinical Rheumatology, postanowili wyśledzić bakterie z jamy ustej w kolanie pacjentów, w płynie synowialnym stawów.

Płyn ten ma być dość sterylny, ponieważ zawiera makrofagi, czyli komórki układu odpornościowego walczące z obcymi elementami.


Analiza DNA pokazała, że płyn synowialny w kolanach 5 pacjentów zawierał bakterie. U 2 z tych 5 ochotników natomiast wykryto klony genetyczne bakterii, które powodowały infekcję jamy ustnej (Fusobacterium nucleatum w jednym przypadku oraz Serratia proteamaculans w drugim).

Jest to dowód na to, że bakterie z jamy ustnej migrują aż do stawów kolanowych.

Myć zęby przeciwko artrozie?

Nabil Bissada, kierujący tymi badaniami, wyjaśnia - Wykryte bakterie zagrażają przede wszystkim pogorszeniem objawów artrozy. Nie wiemy natomiast, jaka jest ich rola w rozwoju choroby. Będzie to przedmiotem kolejnych badań.

Konkluzje?

Badacze z Case Western University nawołują przede wszystkim specjalistów, aby zainteresowali się infekcjami jamy ustnej u pacjentów dotkniętych chorobami stawów, a także ich leczeniem.

Aby ograniczyć ryzyko zachorowania na artrozę, zalecane jest porządne i regularne mycie zębów.

Komentarze do: Nauka i zabawa: myj zęby, aby uniknąć artrozy kolana

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz