Szukaj

Narkotyki: wody zużyte zdradzają konsumentów

Podziel się
Komentarze0

Badania nad molekułami obecnymi w zużytych wodach pozwalają zmierzyć stan konsumpcji narkotyków w danym regionie lub kraju – jest to protokół naukowy opracowany latach 2000 i stosowany w większości krajów europejskich.Pięciu naukowców z francuskiego centrum Centre national de la recherche scientifique posłużyło się tym protokołem po raz pierwszy, aby zbadać sytuację we Francji.

Wraz z firmą zajmującą się przetwarzaniem wód – Veolia – badacze pobrali próbki wody dwa razy w 2012, w 25 stacjach oczyszczania wody w całej Francji.

Przy pomocy spektrometrii masowej – ekstremalnie czuła aparatura wykrywająca strukturę molekularną danego związku – znaleźli molekuły 17 nielegalnych narkotyków, które wraz z moczem i odchodami dostają się do wody.


Szukali przede wszystkim kokainy i jej pochodnych, narkotyków syntetycznych, takich jak amfetamina, metamfetamina, opiatów, takich jak heroina, morfina i ich metabolity, a także konopi i substytutów opiatów, takich jak metadon i buprenofina.

Rezultaty tych analiz wykazują ekstremalnie wysoką konsumpcję narkotyków we Francji, co potwierdza konkluzje raportu Europejskiego Obserwatorium Narkotyków i Narkomanii, który w 2012 wykazał, że Francuzi są największymi konsumentami konopi w Europie.

Współautor badania prof. Yves Levi mówi: - Region Lille zdaje się nową europejską stolicą konsumpcji kokainy i konopi. Z kolei ecstasy cieszy się popularnością w Montpellier. Ślady amfetaminy znaleźliśmy jedynie w wielkich miastach.

Komentarze do: Narkotyki: wody zużyte zdradzają konsumentów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz