Szukaj

Młodszy brat i jego wpływ na ciśnienie tętnicze

Podziel się
Komentarze0

Do tej pory uważano, że ciśnienie tętnicze może być podwyższone przez takie czynniki jak sól, objadanie się czy też stres, jednak nikomu nie przychodziło do głowy, że takim czynnikiem może być również młodszy brat.Najnowsze badanie przeprowadzone na mieszkańcach kilku wsi w Boliwii, wykazują zależność pomiędzy posiadaniem młodszego rodzeństwa płci męskiej oraz delikatnie podwyższonym ciśnieniem tętniczym.

Badacze dokonali pomiaru ciśnienia u 374 ludzi pomiędzy 16 i 60 rokiem życia zamieszkujących trzynaście wiosek położonych na terenach Amazonii.


Podczas eksperymentu naukowcy wzięli również pod uwagę kolejność urodzenia przebadanych osób. Pozwoliło to ustalić, że ludzie którzy posiadają młodszego brata, mieli nawet do 5,9% wyższe ciśnienie niż ci, którzy go nie posiadają.

Pomiary były również delikatnie podwyższone w przypadku osób, które mają młodszą siostrę.

Co więcej, naukowcy uważają, że posiadanie większej ilości młodszego rodzeństwa może dodatkowo ten efekt potęgować. Uzasadniają to tym, że w wielodzietnych rodzinach rodzice mają ograniczone fundusze i z tego powodu rodzeńśtwo postrzega się nawzajem jako rywala, co bez wątpienia stwarza stresujące sytuacje.

Komentarze do: Młodszy brat i jego wpływ na ciśnienie tętnicze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz