Szukaj

Mistrzowie olimpijscy tylko z uśmiechem na medal!

Podziel się
Komentarze0

Sportowe emocje towarzyszą kibicom na całym świecie, a to za sprawą Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się w Londynie, a teraz także trwającej Paraolimpiady. By jednak sportowcy mogli sięgać po najwyższe laury, powinni dbać o swoje zdrowie.

Mistrzowie olimpijscy tylko z uśmiechem na medal!

Dotyczy to także zębów, które mają wpływ na kondycję i wyniki osiągane w rywalizacji. Co także istotne – sportowcy muszą szczególnie uważać na swoje uzębienie, gdyż w sporcie znacznie częściej dochodzi do urazów zębów.

Mistrzowie olimpijscy tylko z uśmiechem na medal

Wybita lub ukruszona jedynka, złamania kości żuchwy, opuchlizny błon śluzowych jamy ustnej to w niektórych dyscyplinach sportowych codzienność. Jak wynika z danych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, od 4 do 18 proc. wszystkich urazów w sporcie to obrażenia twarzoczaszki, a ponad połowa z tego to uszkodzenia zębów. Które z dyscyplin są najbardziej niebezpieczne dla zębów?

Wielu myśli, że prym wiedzie boks. Jak się jednak okazuje, wcale nie dzierży on palmy pierwszeństwa. Ponad 40 proc. wszystkich urazów, które notują stomatolodzy ma miejsce u hokeistów i łyżwiarzy. Kolejna jedna czwarta to właśnie sporty walki, do których możemy zaliczyć wspomniany wyżej boks – wyjaśnia lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA w Gliwicach.

Szybki cios na złamany ząb


Co ciekawe – nie zawsze w danym sporcie dochodzi do tego samego typu obrażeń. Warto przyjrzeć się sportom walki i innym dyscyplinom określanym jako sporty kontaktowe. – Cios szybki i mocny zazwyczaj kończy się złamaniem zęba, a z kolei ciosy wolniejsze powodują uszkodzenia miękkich tkanek – tłumaczy dr Nowak. Leczenie takich urazów za każdym razem przebiega odmiennie.

– Złamany ząb trzeba po prostu odbudować. Wszystko też zależy od sposobu złamania zęba. Jeśli jest to tylko ukruszenie brzegów to można odbudować taki ubytek naklejając licówki na ząb. Jest to rozwiązanie cechujące się najwyższą estetyką. Można także takie niewielkie ukruszenia uzupełnić przy pomocy kompozytu. Z kolei w przypadku większych złamań, mamy wiele możliwości odbudowy zęba. Warto dodać, że możemy je wykonać tylko w przypadku nienaruszonego korzenia. Najlepszą metodą jest korona porcelanowa. Ta metoda pozwala na dobranie koloru korony do koloru uzębienia pacjenta, poza tym po zabiegu nie widać różnicy między naturalnym uzębieniem a tym odbudowanym
– mówi stomatolog.


W przypadku ryzyka, że korona nie byłabym stabilna, a tak jest na przykład w sytuacji, gdy korzeń został nienaruszony, ale jednak jest słaby, lekarz może wszczepić wkład koronowo-korzeniowy, który stanowi wzmocnienie i filar dla mocowanej korony. Zazwyczaj jest on wykonany z metalu lub włókna szklanego. Z kolei gdy doszło do utraty zęba w wyniku urazu lub też konieczna była ekstrakcja uszkodzonego zęba to dla sportowca to jeszcze nie jest wyrok. – Obecnie w gabinecie jest dostępnych szereg metod kompletnej odbudowy zęba, nawet jeśli pacjent wybił lub utracił cały ząb razem z korzeniem. Zawsze możemy wykonać most protetyczny, chociaż ma on swoje wady jak chociażby konieczność szlifowania sąsiednich, zdrowych zębów, na których osadzimy taki most. Dlatego coraz więcej stomatologów poleca oparci mostu na implancie. Możemy też uzupełnić lukę po utraconym zębie przy pomocy implantów na zasadzie 1 ząb = 1 implant. Bez względu na wybór metody powinniśmy zawsze uzupełniać braki zębowe – zaleca stomatolog z PRODENTY.

Faul może kosztować utratę zęba


Do urazów często dochodzi także w kolarstwie, piłce nożnej i narciarstwie. Rowerzyści najczęściej są narażenie na urazy wyrostka zębodołowego, a także złamania kości, najczęściej jest to kość jarzmowa czy kości szczęki. Piłkarze z kolei najczęściej łamią kości jarzmową i nosową, najczęściej dochodzi do tego podczas kontaktu z innymi zawodnikami lub podczas fauli. – Chociaż średni koszt leczenia urazów twarzoczaszki i zębów u piłkarzy jest znacznie wyższy niż koszt leczenia innych urazów to jednak piłkarze nadal nie korzystają z żadnego rodzaju ochraniaczy na zęby – mówi stomatolog. Także narciarze dość często ulegają wypadkom. Do urazów dochodzi zarówno podczas upadków, zderzenia z innym narciarzem lub przeszkodą, a także na wyciągach.

Na pierwszy ogień pierwsza pomoc

W przypadku urazów zębów nie wolno zapominać o pierwszej pomocy. To w głównej mierze od niej zależy dalsze rokowanie po urazie. Wybicia, złamania czy zwichnięcia zębów niekoniecznie muszą być równoznaczne z utratą zęba. – W każdym wypadku powinniśmy spróbować odnaleźć ząb i jego fragmenty, umieścić je w naczyniu z zimną wodą, mlekiem, lub solą fizjologiczną i jak najszybciej zgłosić się do gabinetu. Jeśli nie mamy pod ręką żadnego naczynia, ząb możemy przechować nawet w jamie ustnej w ślinie. Jeśli trafimy niezwłocznie pod opiekę stomatologa, czyli maksymalnie do 2 godzin od wypadku to stomatolog może dokonać nawet replantacji wybitego zęba. Po oczyszczeniu zęba i rany umieści go w zębodole, następnie usztywni go specjalną szyną na ok. 4 tygodnie i jest bardzo duża szansa, że ząb się wgoi do kości. Później oczywiście konieczne jest dalsze leczenie, chociażby kanałowe, ale zawsze pozwala to uratować naturalny ząb pacjenta – wyjaśnia dr Nowak. Co ważne, nie należy samodzielnie oczyszczać zęba z brudu czy innych nieczystości, gdyż możemy uszkodzić delikatne włókna ozębnej, a to dzięki nim możliwa jest replantacja zęba. Nawet jeśli nie znaleźliśmy zęba, to i tak warto niezwłocznie udać się do gabinetu. Być może ząb utkwił w tkankach miękkich.

Chroń zęby nim będzie za późno

Uprawiając sport warto rozważyć stosowanie ochraniacza jamy ustnej. Nie tylko bowiem chroni on zęby, ale także dzięki amortyzowaniu siły uderzenia, pozwala uniknąć złamań szczęki czy żuchwy, urazów tkanek miękkich, a w niektórych wypadkach nawet wstrząsu mózgu. Jak szacuje Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne, w samym tylko szkolnym footballu, dzięki ochraniaczom jamy ustnej, liczba urazów rocznie zmniejszyła się o blisko 200 tysięcy. Z kolei  w Polsce nakaz noszenia ochraniaczy na zęby występuje tylko w boksie i kick-boxingu. Bardzo często w sporcie dochodzi także do nadmiernego ścierania się zębów, a to również można wyeliminować stosując chociażby ochraniacze na zęby.

Komentarze do: Mistrzowie olimpijscy tylko z uśmiechem na medal!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz