Szukaj

Kiedy zęby bolą – pomoże laryngolog

Podziel się
Komentarze0

Poprawne funkcjonowanie zatok znajduje się w kręgu zainteresowań kilku specjalności, zarówno stomatologicznych, jak i laryngologicznych. Powinniśmy pamiętać, aby przy zabiegach stomatologii estetycznej i implantologii skonsultować stan zatok z laryngologiem. W przeciwnym wypadku narażamy się na niepotrzebne powikłania i problemy.

Kiedy zęby bolą – pomoże laryngolog

Zatoki przynosowe, to puste przestrzenie w kościach twarzoczaszki, połączone z jamą nosową. Są one częścią błony śluzowej wrośniętą od jamy nosowej w otaczające kości (od których biorą swe nazwy). Rozwijają się u człowieka w życiu płodowym natomiast największe wymiary osiągają w drugiej dekadzie życia. Zatoki pełnią różne, ważne funkcje – sprawiają, że czaszka jest lekka, odporna na urazy, co pomaga w ochronie naszego mózgu. Wytwarzają również rezonans dźwiękowy, modulujący i wzmacniający dźwięki głosowe. Ponadto wspomagają wymianę cieplną między powietrzem, a krwią, dzięki czemu (wraz z jamą nosową) chłodzą mózgowie.

Co z tym zapaleniem?

Stan zapalny oraz obrzęk błony śluzowej nosa i zatok może wywołać każda infekcja wirusowa (przeziębieniowa, grypowa itp.). Obrzęk prowadzi stopniowo do zamykania drożnego wcześniej połączenia zatok z jamą nosową. Wskutek szybszego przepływu powietrza jamą nosową, w zatokach powstaje podciśnienie, które sprzyja wnikaniu do nich wirusów i bakterii ze śluzówki nosa. Zbierająca się w zatokach wydzielina staje się pożywką dla bakterii, co prowadzi do zakażenia bakteryjnego i przechodzeniu stanu zapalnego w przewlekły. Konsekwencją utrzymywania się stanu zapalnego w zatokach jest obrzęk i przerost błony śluzowej, a także powstawanie polipów i torbieli.


Implantolodzy, ortodonci, periodontolodzy (zajmujący się chorobami błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia) czy chirurdzy twarzowo szczekowi to tylko przykłady lekarzy, których działania prowadzone są na granicy zatok szczęki. Współpraca lekarzy różnych specjalności ogranicza potencjalne problemy oraz zwiększa sukces terapeutyczny.

„Podczas konsultacji lekarz laryngolog oceni czy zmiany w zatokach są pierwotne czy wtórne. W przypadku zmian wtórnych niezbędne jest wyleczenie przed podjęciem zabiegów stomatologicznych. Diagnostyka polega na ocenie drożności naturalnych dróg zatok, sprawdzeniu poprawności wymiany powietrza. Pozwoli to upewnić się, że np. zabieg implantologiczny jest możliwy i bezpieczny do przeprowadzenia” – podkreślił dr n. med. Michał Michalik, specjalista otolaryngologii, chirurgii głowy i szyi, Centrum Medyczne MML.


Leczyć, żeby wyleczyć…

Przy ingerencji w zatoki wszystkie problemy muszą być wyjaśnione. Nieleczone stany zapalne, ropa czy inne wydzieliny prowadzą do powikłań. W przypadku wykonania zabiegu implantologicznego przed wyleczeniem problemów z zatokami może okazać się konieczny zabieg usunięcia implantu. Ingerencja implantologa może wiązać się z rozwinięciem stanu zapalnego i problemami tkanki kostnej szczęki. Najczęściej stosowaną metodą leczenia zatok jest farmakologia, np. różnego rodzaju preparaty do nosa. Gdy to nie pomaga, a stany zapalne stają się przewlekłe można zastosować najnowsze techniki np. endoskopowe płukanie zatok, balonikowanie zatok czy endoskopowe operacje zatok. Nowoczesne technologie są mało inwazyjne, a pacjent po kilku godzinach może wrócić do domu.

„Podstawą decyzji o zabiegu chirurgicznym i oceny stanu zatok powinna być tomografia komputerowa, która dostarcza informacje nie tylko o zmianach we wszystkich zatokach, ale także pozwala ocenić anomalie pomiędzy nosem a jamami zatok. Świadomy stomatolog, gdy zauważa problemy w zatokach, zaleca konsultację laryngologiczną, aby upewnić się, czy dany zabieg można wykonać. Współpraca stomatolog-laryngolog jest niezwykle ważna, to dosyć nowy trend, który powinien być obowiązującym standardem” – powiedział dr n. med. Konrad Walerzak, specjalista chirurgii stomatologicznej i chirurgii szczękowo-twarzowej.

Jak podkreślają eksperci o zdrowie naszych zatok każdy może zadbać sam. Wystarczy unikać narażania na infekcje, ubierać się adekwatnie do pogody – nie za ciepło, ale też nie za lekko oraz przyjmować witaminy. Długotrwały karat i zatkany nos wymaga konsultacji laryngologa, który ustali powód i zaleci odpowiednie leczenie.

Komentarze do: Kiedy zęby bolą – pomoże laryngolog

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz