Szukaj

Kąpiele solankowe – czym są kąpiele solankowe, kiedy i jak je stosować

Kąpiele solankowe to zabiegi z zakresu hydroterapii. Są znane i stosowane od wielu wieków, jednak mimo to współcześnie również mają wielu zwolenników. Kąpiele solankowe pomagają oczyścić organizm z toksyn, a jednocześnie pozytywnie wpływają na wygląd skóry oraz pracę całego organizmu.

Kąpiele solankowe – czym są kąpiele solankowe, kiedy i jak je stosować

Kąpiele solankowe sprawdzają się w leczeniu różnego rodzaju chorób. Szczególnie zaleca się ich stosowanie osobom ze schorzeniami o podłożu ortopedycznym, reumatoidalnym lub dermatologicznym, a także ciepiącym na zwyrodnienia stawów, urazy narządów ruchu i wzmożone napięcie mięśniowe. Ponadto kąpiele solankowe są stosowane również w celach kosmetycznych.

Czym są i jak działają kąpiele solankowe?

Skuteczność kąpieli solankowych opiera się na działaniu bodźcowym. Na skutek zabiegu z użyciem solanki w ciele człowieka zachodzą liczne reakcje ustrojowe, które pobudzają naturalne procesy zdrowienia oraz uruchamiają mechanizmy obronne organizmu. Kąpiel solankowa ma korzystny wpływ zarówno na skórę, jak i na funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych. Zanurzenie ciała w ciepłej solance sprawia, że pory skóry otwierają się. Dzięki temu składniki mineralne zawarte w solance łatwo przenikają do organizmu. Warto nadmienić, że zabiegi solankowe pobudzają także proces oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji przemiany materii. Działanie solanki sprawia, że wszelkie toksyny, a także kwas mlekowy i moczowy są sprawnie usuwane z naszego ciała.

Kiedy zażywać kąpieli solankowej?

Kąpiele solankowe pomagają zniwelować stany zapalne oraz rozluźniają napięte mięśnie. Z tego względu z powodzeniem stosuje się je w rehabilitacji. Takie zabiegi łagodzą dolegliwości związane z przebytymi kontuzjami i urazami, a także bóle stawów i kręgosłupa - są więc szczególnie zalecane osobom, które cierpią na schorzenia reumatoidalne i ortopedyczne.

Kąpiele solankowe stosuje się również w przypadku chorób skóry. Ich zażywanie przyniesie wiele korzyści pacjentom, którzy cierpią na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, rybią łuskę lub wyprysk przewlekły. Kąpiele solankowe to także dobra metoda pielęgnacji zdrowej skóry. Pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, a także poprawiają jej jędrność i ukrwienie, co stymuluje m. in. redukcję cellulitu. Dzięki kąpielom solankowym skóra staje się miękka, gładka, a także oczyszczona i odpowiednio odżywiona. Solanki często są wykorzystywane również w celu przygotowania dłoni i stóp do manikiuru lub pedikiuru. Ponadto zabiegi solankowe stosuje się także w leczeniu nadmiernej potliwości, a także w przypadku grzybicy stóp i paznokci.

Należy dodać, że kąpiele solankowe mogą być wykorzystywane również profilaktycznie. Takie zabiegi znacznie podnoszą odporność. Kuracja wodami solankowymi przyczyni się do zahartowania organizmu, dlatego warto rozważyć jej zastosowanie szczególnie w okresach wzmożonego ryzyka zachorowań na przeziębienie lub grypę.

Kąpiel solankowa - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania kąpieli solankowych są choroby serca i układu krążenia, nowotwory, nadczynność tarczycy, gruźlica i psychoza. Nie powinny zażywać ich osoby osłabione i przemęczone. Przeciwwskazaniem jest również niskie ciśnienie krwi, skłonność do występowania krwotoków, stany zapalne skóry lub owrzodzenia żylakowate. Zabrania się także stosowania kąpieli solankowych po niedawno przebytym zawale lub operacji oraz w przypadku chorób w fazie ostrej. Kąpieli solankowych powinny unikać także panie, u których występuje niewydolność jajników i zaburzenia rozwojowe narządów układu rozrodczego, a także kobiety w ciąży.

Kąpiel solankowa w domu

Aby zażyć kąpieli solankowej, warto wybrać się od uzdrowiska słynącego z wód o leczniczych właściwościach. Można także udać się w tym celu do SPA lub gabinetu kosmetycznego. Również wiele ośrodków rehabilitacyjnych ma w swojej ofercie zabiegi z użyciem solanek. Warto jednak wiedzieć, że kąpiel solankową można także przygotować samodzielnie w domu. Do sporządzenia solanki najbardziej nadadzą się dostępne w aptekach sole lecznicze, np. iwonicka, bocheńska lub szlam ciechociński. Alternatywą jest zastosowanie soli morskiej lub różowej soli himalajskiej.

Domowa kąpiel solankowa powinna trwać od 10 do 30 minut. Należy także pamiętać, aby temperatura wody wynosiła około 36-38 stopni Celsjusza. Taki zabieg można stosować na całe ciało lub miejscowo, zanurzając w solance jedynie tę jego część, na którą chcemy oddziaływać. Aby zabieg przyniósł maksymalne korzyści, należy powtarzać go mniej więcej 2-3 razy w tygodniu. Ważne jest także to, aby po zakończeniu kąpieli solankowej nie spłukiwać ciała wodą ani nie wycierać go ręcznikiem. Należy zaczekać, aż skóra sama wyschnie - wtedy wszystkie składniki mineralne zawarte w solance będą mogły z łatwością przeniknąć w głąb naskórka. Trzeba również mieć na uwadze to, że po kąpieli solankowej zalecany jest odpoczynek w pozycji leżącej - dorośli powinni relaksować się przynajmniej pół godziny, natomiast dzieci godzinę.

Autor: Alicja Gajdowska

Komentarze do: Kąpiele solankowe – czym są kąpiele solankowe, kiedy i jak je stosować

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz