Szukaj

Jąkanie się: dobry dzień, aby o tym porozmawiać

Podziel się
Komentarze0

Jąkanie się, problem z mową, bardzo często upośledza ludzi, którzy są nim dotknięci. W czasie Światowego Dnia Jąkania, francuskie stowarzyszenie Parole-bégaiement pomaga ludziom dotkniętym tą dolegliwością lepiej zrozumieć ich codzienność.W piątek, 22 października 2010, miała miejsce 13 edycja Światowego Dnia Jąkania się, z inicjatywy ISA (International stuttering association). Zorganizowany we Francji przez stowarzyszenie Parole-bégaiement (APB), dzień ten przebiegał pod hasłem Bądźmy sobą. Porozmawiajmy to tym...

Była to okazja dla ludzi nie dotkniętych tym problemem, do lepszego zrozumienia kłopotów, jakie jąkanie powoduje w życiu codziennym.

Po raz pierwszy, Światowy Dzień Jąkania 2010 zaprosił ochotników do uczestnictwa w biegu na 20 kilometrów w Paryżu. Bieg ten odbył się 10 października 2010 o godzinie 10. Inne wydarzenia zostały zorganizowane nie tylko we Francji, ale także w Belgii oraz w Szwajcarii.


Grupy samopomocowe

Relacja ze światowej konferencji, która udzieliła głosu ludziom jąkającym się oraz ich terapeutom, jest dostępna na angielskojęzycznej stronie internetowej pod adresem stutteringhomepage.com.

Jest to również dobra okazja dla ludzi zmagających się z tą dolegliwością, do odkrywania grup samopomocy, które tworzą się z inicjatywy samych ludzi jąkających się, a które pozwalają im na wyrażanie się w atmosferze zaufania oraz na stałe kroczenie w kierunku wyleczenia.

Jąkanie się jest problemem mowy, który dotyka około 1% populacji, czyli około 600 000 ludzi we Francji, w większości mężczyzn (3 mężczyzn na 1 kobietę). Polega ona na powtarzaniu sylab, na blokadach, przedłużaniu dźwięków, czasami na niezamierzonych nagłych ruchach w czasie rozmowy.

Problemy te nigdy się nie pojawiają w czasie śpiewu. Tak więc, jest to przede wszystkim problem z komunikacją. Przyczyny jąkania się nie są wyjaśnione (psychologiczne, dziedziczne...), ale istnieją środki, które mogą je załagodzić albo nawet wyleczyć, w szczególności dzięki ortofonii (nauka poprawnej wymowy).

Komentarze do: Jąkanie się: dobry dzień, aby o tym porozmawiać

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz