Szukaj

Jak wybrać dobrą pastę do zębów?

Podziel się
Komentarze0

Na rynku roi się od przeróżnych past do zębów. Występują one także pod postacią żelu, niektóre chronią przed próchnicą, inne przed atakami kwasów, a jeszcze inne mają zwalczać nadwrażliwość zębów i dziąseł. Ale która pasta po prostu dobrze czyści zęby? Która chroni szkliwo? W jaki sposób się tego dowiedzieć?Takie pytania postawili sobie naukowcy z Fraunhofer Institute for Mechanics of Materials IWM w Halle i Microtribology Centre µTC w Karlsruhe.

Wspólnie udało im się opracować nowy test na efekt ścierny pasty do zębów, który to efekt może być teraz sprawdzony i oceniony w laboratorium.

Niebezpieczny efekt ścierny?

Cząsteczki czyszczące to ważny składnik past. Usuwają one mechanicznie kamień nazębny. Aczkolwiek, jeżeli pasta za dobrze ściera, może to szkodzić naszym zębom, ponieważ usunięte w ten sposób szkliwo nie regeneruje się samo.


Uszkodzenia te najlepiej widać w delikatnej zębinie. Dlatego też eksperci zalecają, aby ludzie z odsłoniętymi szyjkami zębów wybierali mniej ścierające pasty do zębów.

Test laboratoryjny na efekt ścierny pasty?

Dr Andreas Kiesow wyjaśnia: nasz test pozwala nam określić realny efekt ścierny pasty, a także charakteryzuje interakcje między szczotką, szkliwem oraz pastą.

Co więcej, test ten jest łatwy do przeprowadzenia w laboratorium, łatwiejszy niż dotychczasowe techniki.

Naukowcy posłużyli się ludzkimi zębami oraz pastami różnych marek, które zostały rozcieńczone wodą i śliną, aby odzwierciedlić naturalne środowisko jamy ustnej. Teraz, naukowcy mogą wspomóc swoją wiedzą firmy produkujące produkty do higieny jamy ustnej, jak również konsumentów zatroskanych swoim zdrowiem.

Komentarze do: Jak wybrać dobrą pastę do zębów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz