Szukaj

Internetowe narzędzie może pomóc rzucić palenie osobom o niskich dochodach

Podziel się
Komentarze0

Wczesne testy wykazały, że interaktywny serwis internetowy o nazwie StopAdvisor, stworzony w Anglii, może być pomocny w rzucaniu palenia osobom o niskich dochodach.

Naukowcy twierdzą, że osoby zarabiające mniej bądź słabiej wykształcone mogą pozostawać w tyle, jeśli chodzi o technologiczne innowacje związane ze zdrowiem. Tymczasem badanie, o którym tu mowa, wykazało, że biedniejsi uczestnicy zyskali więcej na korzystaniu z internetowego narzędzia, niż ci bogatsi.

- Z zasady osoby o niższych dochodach trudniej osiągają sukces w rzucaniu palenia. Nie wiadomo jednak, dlaczego – mówi prowadzący badanie dr Jamie Brown z Health Behaviour Research Centre w Department of Epidemiology and Public Health na University College London.

„Podejmują oni tyle prób, co inni, swoją motywację oceniają na podobnym poziomie, jednak osiągają mniej” - mówi i dodaje: „Im bardziej inne sfery życia pochłaniają znaczną część twoich dochodów, tym trudniej jest ci rozstać się z paleniem”.

Pomaga rzucić i wytrwać

StopAdvisor powstał jako źródło przydatnych informacji i poradnik, jak przejść przez proces rzucania palenia przy pomocy specjalnie ułożonego planu.


Interaktywne narzędzie pokazuje techniki, za pomocą których można zmienić swoje nawyki. Skupiają się one na ustaleniu celów i planu działania oraz określeniu konkretnej daty zerwania z nałogiem. Nacisk kładziony jest na to, by przekonać do odstawienia papierosów natychmiastowo i definitywnie, zastosowania odpowiednich leków i pokazaniu, jak te leki stosować, by były skuteczne.

Serwis podpowiada, jakie zmiany w życiu wprowadzić, by zminimalizować ponowną chęć sięgnięcia po papierosa po dniu ustalonym jako termin zerwania z nałogiem. Gdy użytkownik ustali  ten termin, system zaczyna wysyłać maile przypominające o zobowiązaniu.

Wyniki takie same, ale tylko na pierwszy rzut oka

W internetowym badaniu wzięło udział 4 600 ochotników w wieku powyżej 18 lat, którzy palą regularnie. Poproszono ich o korzystanie z interaktywnego StopAdvisora albo innego, nieinteraktywnego serwisu. W obu grupach sukces w rzucaniu palenia odniosło 10% badanych.

Jednak gdy przeanalizowano wyniki z uwzględnieniem statusu ekonomicznego uczestników, okazało się, że w grupie użytkowników StopAdvisora sukces odniosło 8% palaczy o niższym statusie materialnym, w grupie „nieinteraktywnej” natomiast, spośród gorzej zarabiających, palenie rzuciło 6%.
Osoby o wyższym statusie materialnym rzucały nałóg skuteczniej i nie miało dla nich znaczenia, z którego serwisu korzystały – w jednej i drugiej grupie z paleniem definitywnie rozstało się 12% badanych.

Autorzy badania przypuszczają, że StopAdvisor jest skuteczniejszy dla uboższych osób, bo wykorzystuje metodologię „głośnego myślenia” - zachęca użytkownika do dzielenia się wszystkim tym, co przychodzi mu na myśl, wszystkimi wrażeniami i spostrzeżeniami.

Anna Orzechowska

Komentarze do: Internetowe narzędzie może pomóc rzucić palenie osobom o niskich dochodach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz