Szukaj

Im więcej chodzisz, tym mniejsze ryzyko, że zachorujesz na cukrzycę

Podziel się
Komentarze0

Im więcej chodzisz, tym niższe ryzyko wystąpienia u ciebie cukrzycy - twierdzą australijscy lekarze.


Naukowcy obserwowali 592 dorosłe osoby w średnim wieku, które brały udział w badaniu określającym ilość zachorowań na cukrzycę na terenie Australii w latach 2000-2005. Uczestnicy na początku przeszli badanie stanu zdrowia oraz podali szczegóły dotyczące ich zwyczajów żywieniowych oraz stylu życia.

Ochotnikom dano również krokomierze wraz z instrukcją użycia.

Po pięciu latach obserwacji okazało się, że większa liczba kroków dziennie miała związek z niższym wskaźnikiem masy ciała (BMI), niższym wskaźnikiem talia-biodro oraz z wyższą wrażliwością na insulinę, nawet po uwzględnieniu takich czynników jak dieta, palenie czy spożycie alkoholu.


Powiązania te były niezależne od ilości spożywanych kalorii i w dużej mierze wydawały się być spowodowane zmianą w masie ciała - powiedzieli naukowcy z Murdoch Children's Research Institute w Melbourne.

Obliczyli oni, że osoby prowadzące w większości siedzący tryb życia, które zmieniły swoje nawyki i zaczęły pokonywać 10 tysięcy kroków każdego dnia, trzykrotnie zwiększały swoją wrażliwość na insulinę w porównaniu z osobami, które pokonywały zaledwie 3 tysiące kroków dziennie przez 5 dni w tygodniu.

Wytyczne często sugerują, abyśmy pokonywali 10 tysięcy kroków dziennie, ale według nowszych zaleceń należy pokonać 3 tysiące kroków dziennie przez pięć dni w tygodniu.

- Nasze wnioski, które potwierdzają korzystny wpływ intensywniejszego chodzenia na wskaźniki BMI i talia-biodra oraz na wrażliwość na insulinę, są kolejnym dowodem na to, że należy promować zwiększenie poziomu aktywności fizycznej wśród osób w średnim wieku - podsumowali naukowcy w komunikacie prasowym.

Wyniki badania opublikowano w internetowym wydaniu czasopisma British Medical Journal.

Komentarze do: Im więcej chodzisz, tym mniejsze ryzyko, że zachorujesz na cukrzycę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz