Szukaj

Modna BubbleTea niebezpieczna dla zdrowia?

Podziel się
Komentarze0

W ostatnim czasie coraz większą popularność  zdobywa tak zwana BubbleTea. Napój jest kolorowy, słodki i zawiera perełki tapioki nadające całości jeszcze lepszy smak. Jak jednak przestrzegają lekarze, pod kilkoma względami może być groźny dla zdrowia.

Modna BubbleTea niebezpieczna dla zdrowia?

BubbleTea to zwyczajna, na ogół zmrożona herbata, do której dodaje się smakowe dodatki, które wpływają na barwę napoju. W herbacie znajdziemy także kuleczki, które pękają w ustach tworząc niesamowite przeżycie. Wynalazek przybył z Dalekiego Wschodu, a konkretnie z Tajwanu, gdzie wcześniej sprzedawany był na nocnym bazarze. Teraz podbija pozostałą część świata.

Zatem jakie niebezpieczeństwa kryją się za tym jakby nie patrzeć optymistycznym i kolorowym napojem?

Przede wszystkim, jest on bardzo niezdrowy. Niech nas nie zwiodą pozornie naturalne składniki, takie jak herbata, mleko czy sok owocowy. W rzeczywistości uzyskania pięknego koloru BubbleTea nie zawdzięczamy naturalnym ekstraktom, których w napoju znajduje się śladowa ilość.


Dodawane są za to sztuczne barwniki azowe, które podejrzewane są o wywoływanie szeregu działań niepożądanych, takich jak m.in. nadpobudliwość u dzieci czy problemy z koncentracją. Dwa lata temu Unia Europejska wydała rozporządzenie w odniesieniu do tych substancji. Dotyczy ono jednak tylko żywności opakowanej, co pozwala producentom napoju skutecznie omijać ten przepis.

BubbleTea powoduje także inne bardzo poważne zagrożenie. Znajdujące się w niej perełki tapioki u dzieci poniżej piątego roku życia mogą spowodować zachłyśnięcie, a nawet uduszenie. Z tego powodu lekarze odradzają podawanie napoju małym dzieciom.

W lipcowym magazynie wydawanym przez Fundację Warentest znalazły się wyniki badań nad różnego rodzaju napojami gazowanymi. BubbleTea okazała się być prawdziwą bombą kaloryczną. W przeciętnym kubku o pojemności 0,3 litra znaleźć się może od 300 do nawet 500 kalorii. Jest to trzy razy więcej niż w Coca-Coli. Taka ilość przestaje dziwić gdy dowiadujemy się, że na pół litra napoju dodaje się ok. 50-60 gram cukru. Dla lepszego zobrazowania: odpowiada to mniej więcej 30 kostkom.

Komentarze do: Modna BubbleTea niebezpieczna dla zdrowia?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz