Szukaj

Operacyjne metody korekcji wzroku

Podziel się
Komentarze0

Operacje oferowane przez gabinety medyczne mogą uwolnić Cię od konieczności noszenia okularów bądź soczewek kontaktowych.  Nowoczesne techniki mogą posłużyć nie tylko przy leczeniu wad wzroku, ale także przy różnych schorzeniach okulistycznych.

Operacyjne metody korekcji wzroku


Trochę historii...

Operacje korygujące wady wzroku przeprowadza się od stu lat. Na początku polegały one na zmianie kształtu rogówki przez wykonanie na niej promieniście przebiegających nacięć. Następnie pojawiła się bezpieczniejsza keratektomia radialna, której jednak częstymi skutkami ubocznymi były infekcje oka oraz problemy z ustabilizowaniem wzroku.

Prawdziwym przełomem w okulistyce okazały się zabiegi laserowe, które pozwalają na znaczną poprawę ostrości widzenia. Cieszącą się podobną popularnością oraz skuteczną metodą leczenia wad wzroku jest też wszczepianie implantów soczewkowych.

W jaki sposób przeprowadza się zabiegi laserowe?


Zanim zostanie się dopuszczonym do takiej operacji trzeba przejść wiele badań. Bardzo ważne jest określenie grubości rogówki i długości gałki ocznej oraz szczegółowe sprawdzenie przedniego odcinka oka. Najistotniejszym testem jet tzw. topografia, podczas której sporządza się „mapę” rogówki. Pozwala ona na precyzyjne wykonanie zabiegu.

Wszystkie metody laserowej korekcji wzroku polegają na od-preparowaniu i wymodelowaniu powierzchni rogówki. Do ich przeprowadzenia wykorzystuje się światło ultrafioletowe. Powierzchniowa warstwa rogówki całkowicie pochłania promień lasera, co pozwala pozostawić jej głębsze warstwy w nienaruszonym stanie. Usuwanie bardzo cienkiego fragmentu nabłonka, powoduje spłaszczenie rogówki, a to prawdopodobnie wyeliminuje wadę wzroku.

Jakie operacje są dostępne?

Laserowe metody korekcji  wzroku:

LASIK

Tę metodę stosuje się do korekcji krótkowzroczności do 10 dioptrii, nadwzroczności do +6 dioptrii oraz astygmatyzmu do 6 dioptrii. Pozwala na jednoczesne operowanie obydwu gałek ocznych. Jest połączeniem techniki mikrochirurgicznej z laserową. Zabieg trwa 15 – 30 minut. Tym sposobem można leczyć również głębsze warstwy rogówki. Ta operacja jest najmniej bolesna w trakcie gojenia się. Wszelkie dolegliwości mijają w ciągu 24 godzin; w tym czasie też powraca całkowita ostrość widzenia.

LASEK

To odmiana metody LASEK. Można nią korygować wady tej samej wielkości. Czas trwania takiego zabiegu wynosi 20 – 30min. Nie operuje się obojgu oczu jednocześnie. Sposób ten stosuje się wtedy, gdy istnieją przeciwwskazania do innych zabiegów np. z powodu zbyt cienkiej rogówki.  Metoda powoduje najmniej powikłań. Oko może boleć przez kilka dni, wymaga też specjalnego opatrunku i stosowania kropli do oczu. Potem wraca całkowita ostrość widzenia oraz dobre samopoczucie.


PRK (fotokeratektomia refrakcyjna)


Jest to najstarsza i najtańsza metoda dostępna w ofercie. Koryguje wady wzroku od -8 do +8 dioptrii i astygmatyzm nie większy niż 1,5 – 2 dioptrie. Najczęściej stosowana wśród osób krótkowzrocznych. Zabieg trwa 5 – 10min, ale wymaga uprzedniego 30min przygotowania. Po zabiegu na oko zakładana jest opatrunkowa soczewka kontaktowa, pod którą w ciągu 2 – 4 dni dochodzi do regeneracji nabłonka. Procesowi gojenia może towarzyszyć niewielki ból i uczucie piasku pod powieką. Może wystąpić też krótkotrwały światłowstręt.

Wskazane jest by w tym okresie zrezygnować z pracy, zabronione jest też prowadzenie samochodu. Ostrość widzenia uzyskuje się po upływie tygodnia, wtedy też należy stosować krople zapisane przez lekarza. Ostateczny kształt rogówki ustala się po pół roku i dopiero wtedy możliwa jest specjalistyczna ocena efektu operacji.

Inne operacyjne metody usunięcia wad wzroku:

Implanty soczewkowe

Od niedawna krótko- i dalekowidzom wszczepia się elastyczne implanty soczewkowe. Podczas zabiegu o miejscowym znieczuleniu soczewkę pacjenta zastępuje się implantem lub wprowadza się między nią a rogówkę sztuczną soczewkę. Istnieje późniejsza możliwość wymiany implantu. Dostępne są także soczewki wewnątrzgałkowe o zmiennej krzywiźnie, które mają na celu umożliwiać widzenie zarówno z daleka jak i z bliska.


Zabieg można przeprowadzać równocześnie z każdą z korekcji laserowych, co pozwala na korekcję jeszcze większych wad. Po zabiegu można odczuwać przez kilka dni ból. Trzeba również stosować krople antybakteryjne. Poprawa wzroku następuje bardzo szybko.

ICR (wszczepianie ringów)

Zabieg należy do nowoczesnych metod korekcji wzroku. Polega na wszczepieniu do oka, przy pomocy skalpela, cieniutkich plastikowych obręczy, tzw. ringów. Korygować nimi można zarówno wady krótko- jak i dalekowzroczne. Całość zabiegu trwa ok. 15min, a efekty utrzymują się około 7 lat.

Kto może poddać się takim zabiegom?

Nie każdy może poddać się takim operacjom, warunkami przystąpienia do zabiegu są:
  • ukończone 21 lat. Za górną granicę wieku przyjmuje się 55 lat,
  • wady wzroku muszą być ustabilizowane, nie mogą mieć charakteru postępującego,
  • brak skłonności do tworzenia przerośniętych blizn,
  • brak chorób typu cukrzyca, kolagenoza, choroby bieżące (aktualnie toczących się w organizmie). Przeszkodami mogą okazać się również reumatoidalne zapalenie stawów, sklerodermia, guzkowe zapalenie tętnic, łuszczyca, silne alergie oraz wszelkie choroby oczne oraz brak starczowzroczności

Najczęstsze powody operacji

  • Medyczne – gdy soczewki kontaktowe i okulary to zbyt mało by skorygować wadę
  • Zawodowe – gdy okulary stanowią ograniczenie w wykonywaniu pracy lub gdy wymagana jest pełna ostrość widzenia bez korekcji optycznej
  • Kosmetyczne – dotyczą osób, które nie chcą korzystać z okularów bądź soczewek

Zagrożenia

Warto pamiętać, że po zabiegu wada może również częściowo powrócić. Wtedy trzeba poddać się operacji po raz drugi. Jednakże warto podkreślić, iż znacznie lepsze i trwalsze wyniki uzyskuje się u krótkowidzów.

Osoby po zabiegu narażone są także na krótkotrwały ból i powstawanie blizn.  Należy pamiętać, że istnieje możliwość indywidualnych powikłań w zależności od metody korekty wzroku, której się poddajemy.

Czy warto poddać się operacji?

Jeżeli ktoś udający się na taki zabieg kieruje się przyczynami medycznymi lub zawodowymi, efekt powinien go zadowolić. Lekarze odradzają jednak w miarę możliwości takie metody walczenia z wadami wzroku, ponieważ nigdy nie ma stu procentowej pewności jak oczy zareagują np. po kilku latach. Możliwość powstania blizn oraz niekompletnego wyeliminowania krótko- i dalekowzroczności, także nie przysparza sobie zwolenników. Decyzję o operacji warto zatem przemyśleć w porozumieniu z lekarzem.

Komentarze do: Operacyjne metody korekcji wzroku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz