Szukaj

Idealny uśmiech powinien być naturalny!

Podziel się
Komentarze0

Sylwester już za pasem. Ci, którzy chcą poprawić wygląd swojego uśmiechu, swoje kroki kierują do gabinetów stomatologii estetycznej, gdzie lekarz może nieraz zdziałać cuda. Coraz częściej stomatologia staje się sztuką, a dentysta projektantem uśmiechu. Ale jak w każdej dziedzinie – można przesadzić. Czego zatem unikać?

Idealny uśmiech powinien być naturalny!

Idealny uśmiech powinien być naturalny

Według badań wynika, że podczas kontaktu wzrokowego 40 proc. naszej uwagi skupia się właśnie na uśmiechu. I chociaż kogoś, kto może się pochwalić pięknym uśmiechem instynktownie darzymy większą sympatią, wzbudza on nasze zaufanie i odbieramy bardziej pozytywnie to jednak ważne, by uśmiech ten wyglądał naturalnie. – W stomatologii, podobnie jak w innych dziedzinach, możemy zaobserwować pewne trendy w modzie. Jeszcze nie tak dawno temu, ktoś, kto przychodził do gabinetu oczekiwał efektu doskonałego. Zęby musiały być śnieżnobiałe, idealnie równe, ktoś by powiedział jak od linijki. Nie muszę dodawać, że efekt był sztuczny. Na szczęście pacjenci, za namową swoich lekarzy, stawiają na naturalność – przekonuje lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA z Gliwic.

Koralowe dziąsła ważniejsze od bieli zębów

Każdy marzy o uśmiechu, którego nie powstydziłyby się gwiazdy ekranu lub estrady. Co jednak uderza w tzw. Hollywood smile? – Wystarczy zerknąć na zdjęcie jakiejś gwiazdy, większość z nas nie jest w stanie stwierdzić, czy zęby celebrytów są naturalne czy może to efekt wizyty u stomatologa. I w tym tkwi sekret sztuki stomatologii estetycznej. Na co zwracać uwagę? Przed przystąpieniem do poprawiania swojego uśmiechu powinniśmy najpierw zadbać o stan zdrowia swoich dziąseł. Zdrowe dziąsło powinno być w kolorze koralowym i wypełniać przestrzenie między zębami. Dopiero potem możemy skupić się na wyglądzie zębów – tłumaczy dr Nowak.


Jest kilka zasad, których stomatolog powinien przestrzegać. Linia szyjek górnych zębów powinna przebiegać na równi z linią górnej wargi. Z kolei linia brzegów zębów powinna odpowiadać krzywiźnie dolnej wargi. Ważne jest, by brzeg zębów był na różnych poziomach, a środkowe zęby były nieco dłuższe od bocznych. Gdy zęby są zbyt równe może to oznaczać, że pacjent cierpi na bruksizm, w wyniku którego brzegi zębów są starte. Podobnie szkliwo – musi być jak najbardziej zbliżone do naturalnego, odbijać światło, przy końcach lekko je przepuszczać.

Bartosz NowakUśmiech to część całości


Pojęcie estetyki w stomatologii nie zawsze jest jednoznaczne. – Nawet śnieżnobiałe, równe zęby nie będą estetyczne, jeżeli nie współgrają harmonijnie z całą twarzą pacjenta stanowiąc tylko oderwany fragment całości. Dlatego też planując z pacjentem leczenie, stomatolog powinien zwracać uwagę na całą twarz i dopasować nowy uśmiech do jej wyglądu. Odwiedzając gabinet, pacjent ma prawo oczekiwać, że efekt końcowy wizyty nie wzbudzi u jego znajomych podejrzenia, że uśmiech to nie dzieło natury tylko stomatologa – wyjaśnia dr Nowak.

Błąd w sztuce


W każdej dziedzinie medycyny lekarze popełniają błędy w sztuce. I o ile w innych dziedzinach efekt może być katastrofalny dla zdrowia pacjenta, tak w stomatologii estetycznej odbije się tylko na jego wyglądzie. Jakie błędy najczęściej popełniają lekarze? – Ze wszystkim można przesadzić. Bardzo często zdarza się, że po wizycie u stomatologa zęby są… zbyt białe, a przecież nie o to chodzi. Biel ma być naturalna. Kiedy indziej zęby są zbyt równe. Co bardzo ważne, nieraz po wizycie u stomatologa po prostu zębów nie widać, ponieważ nie wystają one poza krawędzie ust. Po co zatem taki uśmiech, którego nie widać – pyta retorycznie lek. stom. Bartosz Nowak.

Różne metody na różne niedoskonałości

Pacjenci zwracają się do lekarzy z różnymi potrzebami, niedoskonałościami czy problemami. Zadaniem stomatologa jest tak dobrać metodę leczenia i materiał, by efekt końcowy zarówno był zadowalający dla pacjenta, jak i wizualnie nie odbiegał od naturalnego uśmiechu. – Obecnie nie ma jednej właściwej drogi dojścia do zamierzonego efektu estetycznego w stomatologii. Gama zarówno możliwości technologicznych, jak i materiałów jest tak duża, że to zadaniem stomatologa jest odpowiedni ich dobór. To lekarz po rozpoznaniu oczekiwań pacjenta decyduje, czy w danym przypadku wystarczy normalne wypełnienie kompozytowe bądź licówki pełnoceramiczne, a może uzupełnienie protetyczne – radzi dr Nowak.

Obecnie zadaniem stomatologii nie jest tylko przywrócenie funkcji uzębienia i uzupełnienie ubytków. Coraz częściej stomatologia idzie w parze z designem.

Komentarze do: Idealny uśmiech powinien być naturalny!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz